Κινδυνεύει το αήττητο της Λεβερκούζεν: Προβάδισμα για την Ρόμα! (vid)
Europa League

Η Ρόμα κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ κόντρα στην Μπάγερ Λεβερκούζεν στον δεύτερο ημιτελικό του UEFA Europa League.

09.05.2024 | 23:12

Η Μπάγερ Λεβερκούζεν διανύει μία εκπληκτική χρονιά. Κατέκτησε και μαθηματικά το Πρωτάθλημα Γερμανίας, βρίσκεται στον τελικό του Κυπέλλου και θέλει να κατακτήσει και το UEFA Europa League, όλα αυτά αήττητη. Από την άλλη, η Ρόμα είδε την ομάδα να βελτιώνεται με τον Ντε Ρόσι στον πάγκο και διεκδικεί μόνο τον ευρωπαϊκό τίτλο.

Στο πρώτο ματς οι Γερμανοί πήραν τη νίκη με 0-2 και μαζί πήραν και ένα τεράστιο προβάδισμα για την πρόκριση, Ωστόσο, στην Ιταλία η Ρόμα κατάφερε να πάει μπροστά στο σκορ στα αποδυτήρια, με το γκολ που πέτυχε στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου ο Παρέδες.

Η Ρόμα προηγήθηκε απέναντι στην ομάδα του Τσάμπι Αλόνσο

Στο 43ο λεπτό η Ρόμα κέρδισε ένα πέναλτι και ο Παρέδες ανέλαβε την εκτέλεση. Κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα και έτσι η Ρόμα πήγε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 1-0.