Ίντερ: Μισή… ντουζίνα παίκτες στον τελευταίο χρόνο του συμβολαίου τους!
Μπαρτσελόνα: Ο παίκτης που «θυσιάζεται» για να έρθουν… Όλμο και Γουίλιαμς!
Πεπέ σε οπαδούς Άρσεναλ: «Με κράζατε χωρίς λόγο! Δεν φταίω που έδωσαν 90 εκατ. ευρώ…»
Κασεμίρο: «Αυτόν τον επιθετικό δεν μπορεί να τον σταματήσει… ΚΑΝΕΙΣ»
Έξαλλος ο Μαγκουάιρ: «Πόσο γελοίο να κράζετε την Αγγλία στα EURO!»
Ομάδα έκπληξη φουλάρει για τον Γκριεζμάν – Τρελό συμβόλαιο… πίσω μόνο από τον Μέσι!
Οριστική απόφαση της Ρεάλ – «Θα τον πάρουμε ως ελεύθερο το 2025»
Τσέλσι

Τρίποντο… Ευρώπης για την Τσέλσι! (vid)

Η Τσέλσι επικράτησε με άνεση απέναντι στην Μπράιτον (1-2) και πλέον έχει στα χέρια της την επιστροφή στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις.

Η Τσέλσι φιλοξενήθηκε από την Μπράιτον για την Premier League. Η ομάδα του Μαουρίτσιο Ποτσετίνο ήθελε μόνο το τρίποντο, καθώς με το καλό σερί που έχει κάνει στο τέλος της σεζόν διεκδικεί την έξοδο στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις, κάτι που φάνταζε δύσκολο νωρίτερα μέσα στη χρονιά. Τελικά, οι «Μπλε» επικράτησαν με 1-2 και έτσι πήραν μία πολύ μεγάλη νίκη και πλέον έχουν τη μοίρα τους στα χέρια τους σχετικά με το ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Ο αγώνας ξεκίνησε και είχε από νωρίς καλό ρυθμό. Μόλις στο τέταρτο λεπτό οι «Μπλε» απείλησαν με τον Μαντουέκε, όμως ο Φερμπρούγκεν απομάκρυνε τον κίνδυνο, ενώ τρία λεπτά μετά ο Γκάλαχερ έβγαλε μία τεράστια άμυνα απέναντι στον Πασκάλ. Στο 13′ η Τσέλσι απείλησε ξανά, όμως ο Πάλμερ δεν μπόρεσε να κερδίσει τον αντίπαλο τερματοφύλακα. Στο 18ο λεπτό η Τσέλσι κέρδισε ένα πέναλτι για μαρκάρισμα στον Κουκουρέγια, αλλά μετά τον έλεγχο του VAR ο ρέφερι άλλαξε την απόφασή του.

Τελικά, η Τσέλσι κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Στο 34ο λεπτό οι παίκτες του Μαουρίτσιο Ποτσετίνο άλλαξαν υπέροχα την μπάλα και ο Κόουλ Πάλμερ έκανε μία τρομερή κεφαλιά, ανοίγοντας το σκορ. Το 0-1 έμεινε μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου, με την Τσέλσι να πηγαίνει μπροστά στο σκορ στα αποδυτήρια. Τσέλσι

Η Τσέλσι πήρε τρίποντο και… βλέπει Ευρώπη

Στην επανάληψη η Τσέλσι απείλησε με το… καλημέρα, με τον Ενκουνκού να στέλνει την μπάλα άουτ με το σουτ του. Οι «Μπλε» συνέχισαν να πιέζουν και να ψάχνουν ακόμη ένα γκολ και τελικά το βρήκαν στο 64′. Ο Γκουστό έτρεξε ανενόχλητος και γύρισε την μπάλα στον Ενκουνκού. Ο τελευταίος σκόραρε με ευκολία και πανηγύρισε με το μπαλόνι του, «κλειδώνοντας» τη νίκη.

Στο 88ο λεπτό η Τσέλσι έμεινε με 10 παίκτες, αφού μετά από έλεγχο του VAR ο Ρις Τζέιμς αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη και στις καθυστερήσεις του ματς η Μπράιτον μείωσε με τον Γουέλμπεκ (90+8′) αλλά το τελικό αποτέλεσμα του ματς δεν άλλαξε. Πλέον, η Τσέλσι είναι 6η με 60 πόντους και η Μπράιτον βρίσκεται στην 10η θέση με 48 πόντους.