Ίντερ: Μισή… ντουζίνα παίκτες στον τελευταίο χρόνο του συμβολαίου τους!
Μπαρτσελόνα: Ο παίκτης που «θυσιάζεται» για να έρθουν… Όλμο και Γουίλιαμς!
Πεπέ σε οπαδούς Άρσεναλ: «Με κράζατε χωρίς λόγο! Δεν φταίω που έδωσαν 90 εκατ. ευρώ…»
Κασεμίρο: «Αυτόν τον επιθετικό δεν μπορεί να τον σταματήσει… ΚΑΝΕΙΣ»
Έξαλλος ο Μαγκουάιρ: «Πόσο γελοίο να κράζετε την Αγγλία στα EURO!»
Ομάδα έκπληξη φουλάρει για τον Γκριεζμάν – Τρελό συμβόλαιο… πίσω μόνο από τον Μέσι!
Οριστική απόφαση της Ρεάλ – «Θα τον πάρουμε ως ελεύθερο το 2025»
Serie A

Ευρωπαία Ρόμα με Λουκάκου… πορθητή (vid)

Η Ρόμα τα χρειάστηκε αλλά στο τέλος τα κατάφερε! Πήρε το «τρίποντο» κόντρα στην Τζένοα (1-0) και κλείδωσε την Ευρώπη.

Η Ρόμα του Ντανιέλε Ντε Ρόσι βγάζει γούστα και χαρακτήρα στα δύσκολα! Οι «Τζιαλορόσι» παρότι βρέθηκαν να αγωνίζονται με δέκα ποδοσφαιριστές επικράτησαν με 1-0 της Τζένοα στο Ολίμπικο και πανηγύρισαν μαζί με το κοινό τους ένα σπουδαίο τρίποντο!

To ματς

Μονομαχία με τα όλα της στο Ολίμπικο της Ρώμης! Η Ρόμα του Ντε Ρόσι βρέθηκε απέναντι στην μαχητική Τζένοα. Μια ομάδα που φέτος έχει καταφέρει να κάνει ουκ ολίγες ζημιές και να δώσει τη δική της ξεχωριστή πινελιά στα γήπεδα της Serie A. Οι Ρωμαίοι εξαρχής γνώριζαν τις δυσκολίες της αποψινής αναμέτρησης. Ήξεραν πως δεν θα ήταν εύκολο να κάμψουν την αντίσταση της ομάδας από τη Γένοβα.

Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες πάλεψαν σκληρά για τη διεκδίκηση της μεσαίας γραμμής. Μονομαχίες, νεύρα, αλλά και ευκαιρίες εκατέρωθεν χάρισαν στους φιλάθλους ένα πλούσιο 45λεπτο. Το μόνο που έλειπε από την αναμέτρηση ήταν το γκολ. Το τέρμα που θα άλλαζε τις ισορροπίες και θα έδινε προβάδισμα νίκης σε όποιον το πετύχαινε.

Στην επανάληψη η Ρόμα μπήκε πιο φουριόζα με στόχο να είναι αυτή που θα έβαζε τη μπάλα στο πλεκτό. Η αποβολή του Παρέδες όμως στο 72′ προκάλεσε την απογοήτευση του κοινού στο Ολίμπικο. Όχι όμως και των παικτών του Ντανιέλε Ντε Ρόσι. Ο Ιταλός τεχνικός είδε τους ποδοσφαιριστές του παρά το αριθμητικό μειονέκτημα να ανεβαίνουν στο γήπεδο και να ψάχνουν ξανά το γκολ. Ένα τέρμα που τελικά ήρθε μέσω του Ρομέλου Λουκάκου. Ο Βέλγος επιθετικός βρέθηκε στην καρδιά της άμυνας της Τζένοα. Πήδηξε πιο ψηλά από όλους  στον αέρα και με το σωστό τάιμινγκ πήρε τη κεφαλιά στέλνοντας τη μπάλα εκεί που ο τερματοφύλακας της Τζένοα δεν μπορούσε να κάνει το παραμικρό.

Το γκολ του Λουκάκου έμελλε να σημαδέψει τον αγώνα και να χαρίσει την Ρόμα μια σπουδαία νίκη. Ένα τρίποντο που δίνει μεν ζωή – ελάχιστες πιθανότητες – για το επόμενο Champions League. Κλειδώνει όμως την παρουσία της ιταλικής ομάδας στο επόμενο Europa League.  H Τζένοα προσπάθησε να κάνει τη ζημιά στο φινάλε όμως δεν τα κατάφερε!