Ίντερ: Μισή… ντουζίνα παίκτες στον τελευταίο χρόνο του συμβολαίου τους!
Μπαρτσελόνα: Ο παίκτης που «θυσιάζεται» για να έρθουν… Όλμο και Γουίλιαμς!
Πεπέ σε οπαδούς Άρσεναλ: «Με κράζατε χωρίς λόγο! Δεν φταίω που έδωσαν 90 εκατ. ευρώ…»
Κασεμίρο: «Αυτόν τον επιθετικό δεν μπορεί να τον σταματήσει… ΚΑΝΕΙΣ»
Έξαλλος ο Μαγκουάιρ: «Πόσο γελοίο να κράζετε την Αγγλία στα EURO!»
Ομάδα έκπληξη φουλάρει για τον Γκριεζμάν – Τρελό συμβόλαιο… πίσω μόνο από τον Μέσι!
Οριστική απόφαση της Ρεάλ – «Θα τον πάρουμε ως ελεύθερο το 2025»
La Liga

Η Μπαρτσελόνα αποχαιρέτησε το Μονζουίκ με χορταστικό «τρίμπαλο» (vid)

Η Μπαρτσελόνα έψαχνε μια καθαρή νίκη στο τελευταίο της παιχνίδι στην έδρα της και τη βρήκε με άκρως πειστικό τρόπο (3-0) κόντρα στη Ράγιο Βαγιεκάνο.

Πέδρι και Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι υπέγραψαν με τις γκολάρες τους τον επίλογο στο Μονζουίκ! Η Μπαρτσελόνα επικράτησε με 3-0 της Ράγιο Βαγιεκάνο και αποχαιρέτησε το κοινό της με μια καλή εμφάνιση πριν το φινάλε της σεζόν με την Σεβίλλη στο Ραμόν Σάντσεθ Πιθχουάν.

Η 37η αγωνιστική της La Liga έφερε αντιμέτωπες τις Μπαρτσελόνα και Ράγιο Βαγιεκάνο. Οι «μπλαουγκράνα» ήθελαν να κλείσουν με νίκη τις εντός έδρας υποχρεώσεις τους και να κλειδώσουν τη 2η θέση της βαθμολογίας. Η ομάδα του Τσάβι έβρισκε απέναντί της την μαχητική αλλά συνάμα αδιάφορη Ράγιο Βαγιεκάνο. Οι γηπεδούχοι μπήκαν στο παιχνίδι με όρεξη να δημιουργήσουν και να προκαλέσουν προβλήματα στην άμυνα της Ράγιο.

Για καλή τους τύχη οι Καταλανοί κατάφεραν στην πρώτη τους φάση να βρουν τα αντίπαλα δίχτυα. Ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι έγινε αποδέκτης της μπάλας στο 3′, κατέβασε μέσα στη μεγάλη περιοχή και με δυνατό σουτ έκανε το 1-0 σημειώνοντας το 18ο φετινό του γκολ στο πρωτάθλημα. Ένα τέρμα που πανηγυρίστηκε έξαλλα και από το κοινό στις εξέδρες και από τους παίκτες του Τσάβι. Η Ράγιο μπορεί να βρέθηκε νωρίς πίσω στο σκορ όμως δεν έδειξε διάθεση να παραδοθεί εύκολα. Οι φιλοξενούμενοι εμφανίστηκαν εξαιρετικοί στο πρώτο ημίχρονο παρά το εις βάρος τους 1-0. Δημιούργησαν ευκαιρίες, έψαξαν το γκολ και γενικά προκάλεσαν μεγάλα προβλήματα στην Μπαρτσελόνα. Το ημίχρονο παρόλα αυτά ολοκληρώθηκε στο 1-0.

Στο δεύτερο μέρος ο ρυθμός του αγώνα έγινε ακόμη καλύτερος και πιο γρήγορος. Η Μπαρτσελόνα έφτιαξε αρκετές φάσεις όμως και η Ράγιο παίζοντας ανοιχτά συνέχισε να ψάχνει το 1-1. Για κακή της τύχη όμως βρήκε απέναντί της έναν εξαιρετικό Πέδρι. Ο άσσος της Μπαρτσελόνα μέσα σε τρία λεπτά πέτυχε δύο τέρματα και μετέτρεψε το 1-0 σε 3-0. Πρώτα στο 72′ με όμορφο σουτ και στη συνέχεια στο 75′. Το 3-0 ουσιαστικά έβαλε τίτλους τέλους στον αγώνα. Οι φιλοξενούμενοι… πέταξαν λευκή πετσέτα και μοιραία αποχώρησαν από το Μονζουίκ με την ήττα.