Ίντερ: Μισή… ντουζίνα παίκτες στον τελευταίο χρόνο του συμβολαίου τους!
Μπαρτσελόνα: Ο παίκτης που «θυσιάζεται» για να έρθουν… Όλμο και Γουίλιαμς!
Πεπέ σε οπαδούς Άρσεναλ: «Με κράζατε χωρίς λόγο! Δεν φταίω που έδωσαν 90 εκατ. ευρώ…»
Κασεμίρο: «Αυτόν τον επιθετικό δεν μπορεί να τον σταματήσει… ΚΑΝΕΙΣ»
Έξαλλος ο Μαγκουάιρ: «Πόσο γελοίο να κράζετε την Αγγλία στα EURO!»
Ομάδα έκπληξη φουλάρει για τον Γκριεζμάν – Τρελό συμβόλαιο… πίσω μόνο από τον Μέσι!
Οριστική απόφαση της Ρεάλ – «Θα τον πάρουμε ως ελεύθερο το 2025»
Τσέλσι

Η Τσέλσι θεωρούταν… τελειωμένη αλλά βγήκε στην Ευρώπη!

Η Τσέλσι αντιμετώπισε αρκετές δυσκολίες φέτος αλλά τελικά κατάφερε να κερδίσει την Μπορνμουθ (2-1) και να επιστρέψει στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις.

Η Τσέλσι στο τελευταίο παιχνίδι της Premier League υποδέχθηκε στο Στάμφορντ Μπριτζ την Μπόρνμουθ. Οι «Μπλε» ήταν ανώτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με 2-1, με τον Μόισες Καϊσέδο να πετυχαίνει ένα καταπληκτικό τέρμα. Έτσι, η Τσέλσι τερμάτισε στην έκτη θέση και πήρε το ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Η Τσέλσι απείλησε με το… καλημέρα στο παιχνίδι, με τον Νέτο να πιάνει το σουτ του Τζάκσον μόλις στο δεύτερο λεπτό. Λίγα δευτερόλεπτα αργότερα, δοκίμασε το πόδι του και ο Κόουλ Πάλμερ αλλά η μπάλα πέρασε μακριά από την εστία. Στο 10ο λεπτό η Τσέλσι ζήτησε πέναλτι σε μαρκάρισμα στον Στέρλινγκ, αλλά ο διαιτητής άφησε το παιχνίδι να συνεχιστεί και τέσσερα λεπτά μετά δεν κατάφερε ούτε ο Γκάλαχερ να βρει την αντίπαλη εστία.

Τελικά, στο 17ο λεπτό του ματς άνοιξε το σκορ του αγώνα. Η Τσέλσι πήγε να βγει στην αντεπίθεση και ο Νέτο βγήκε από την εστία του και απομάκρυνε την μπάλα. Αυτή κατέληξε στον Μόισες Καϊσέδο, ο οποίος έκανε ένα καταπληκτικό σουτ από τη μεσαία γραμμή και έστειλε την μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα για το 1-0. Αυτό ήταν και το σκορ του ημιχρόνου, με τους «Μπλε» να πηγαίνουν μπροστά στο σκορ στα αποδυτήρια. Τσέλσι

Η Τσέλσι κατάφερε να βγει Ευρώπη

Στην επανάληψη, η Τσέλσι κατάφερε να πετύχει και δεύτερο γκολ με το «καλημέρα». Ο Στέρλινγκ στο 48′ διπλασίασε τα τέρματα των γηπεδούχων, και η ομάδα του Μαουρίτσιο Ποτσετίνο… αγκάλιασε τη νίκη και το τρίποντο. Ωστόσο, δευτερόλεπτα μετά το γκολ της Τσέλσι, η Μπόρνμουθ μείωσε σε 2-1 και μπήκε ξανά στο παιχνίδι.

Η επόμενη μεγάλη ευκαιρία του ματς ήρθε στο 80′, όταν ο Σολάνκε είδε το σουτ του να περνάει… ξυστά από το δοκάρι της Τσέλσι. Στα επόμενα τρία λεπτά η Τσέλσι απάντησε με τις ευκαιρίες των Γκουστό και Νκουνκού, χωρίς όμως να βρίσκει δίχτυα. Έτσι, το 2-1 έμεινε μέχρι το τελικό σφύριγμα του διαιτητή.