Allez, allez, allez… (vids)
Μαθήματα άμυνας από τον Πέπε: Αν και 41 ετών «έσβησε» για… πλάκα τον Τουράμ! (vid)
Πάλι μοιραίος για τη Γαλλία ο Κόλο Μουανί με αυτό που έχασε! (vid)
Το χέρι του Κουκουρέγια που είδε όλη η Ευρώπη, αλλά δεν έδωσε ποτέ ο Τέιλορ! (vid)
Ο Μερίνο έκανε… αγάλματα 85 εκατομμύρια Γερμανούς με ΑΥΤΟ το γκολ! (vid)
«ΤΕΖΑ» Γερμανία και Κρόος στο 120′ και στα ημιτελικά η Ισπανία! (vids)
Οι Γερμανοί δεν πεθαίνουν… ΠΟΤΕ: Γκολ στο 89′ από τον Βιρτς! (vid)
Η Γερμανία «πάτησε» την Ισπανία: Οι μεγάλες ευκαιρίες των «πάντσερ»! (vids)
Οι δύο τερματοφύλακες που τσεκάρει η Ρεάλ Μαδρίτης!
Όμορφη ασίστ από Γιαμάλ και ανάλογο τελείωμα Όλμο για το 1-0 της Ισπανίας! (vid)
Η Ίντερ βρήκε τον επόμενο Ντε Βράι!
Μαγικό κατέβασμα από Χάβερτς, αλλά για… κλάματα το τελείωμα! (vid)
Euro 2024: Η Γερμανία χάνει τον «βράχο» της άμυνας στον πιθανό ημιτελικό!
Η Μπρέντφορντ στοχεύει παίκτη της Ρεάλ Μαδρίτης!
Φόβοι στην Ισπανία: Αποχώρησε τραυματίας ο Πέδρι! (vid)
Μπάγερ Λεβερκούζεν

Double για την αήττητη στη Γερμανία Μπάγερ Λεβερκούζεν – Κατέκτησε και το Κύπελλο! (vid)

Η Μπάγερ Λεβερκούζεν ολοκλήρωσε το double, αφού επικράτησε απέναντι στην Καϊζερσλάουτερν με 0-1 και πανηγύρισε και το Κύπελλο.

Η Μπάγερ Λεβερκούζεν ολοκλήρωσε την καλύτερη σεζόν της ιστορίας της και μία από τις καλύτερες σεζόν γενικά στο ευρωπαϊκό ποδόσφαιρο. Οι «πολεμιστές» του Τσάμπι Αλόνσο κατάφεραν να κατακτήσουν ανίκητοι την Bundesliga και παρά το γεγονός πως γνώρισαν την πρώτη τους ήττα στον τελικό του UEFA Europa League δεν έχασαν την ψυχραιμία τους και επικράτησαν κόντρα στην Καϊζερσλάουτερν με 0-1, κατακτώντας το Κύπελλο Γερμανίας και ολοκληρώνοντας το double.

Η Λεβερκούζεν ήταν καλύτερη στη διάρκεια του τελικού, κυριάρχησε και έφτασε δίκαια στη νίκη, χωρίς αυτό να σημαίνει πως και η Καϊζερσλάουτερν δεν είχε τις δικές της καλές στιγμές. Η ομάδα του Αλόνσο προσπάθησε να απειλήσει από το πρώτο λεπτό με τον Σικ, όμως η κεφαλιά του βρήκε στα σώματα, ενώ στο 5ο λεπτό το σουτ του Χάνσλικ κατέληξε πάνω στον Χραντέκι. Ένα λεπτό μετά ο Γκριμάλντο δοκίμασε το πόδι του από μακριά, όμως η μπάλα πέρασε αρκετά μέτρα άουτ και στ 13′ ο Σικ είδε ξανά την προσπάθειά του να κοντράρεται. Λεβερκούζεν

Η Λεβερκούζεν πήρε και το Κύπελλο

Στο 16ο λεπτό η κεφαλιά του Φριμπόνγκ δεν πλησιάσε την εστία αλλά ένα λεπτό αργότερα η Μπάγερ Λεβερκούζεν άνοιξε το σκορ. Στο 17′ ο Τσάκα πήρε την μπάλα έξω από την περιοχή των τυπικά γηπεδούχων και με ένα «μαγικό» πλασέ την έστειλα στα αντίπαλα δίχτυα για το 0-1. Μετά το γκολ υπήρξαν λιγότερες ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο και όλα τα δεδομένα άλλαξαν στο 44ο λεπτό, όταν ο Κοσουνού αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη, αφήνοντας την ομάδα του με δέκα παίκτες για την υπόλοιπη διάρκεια του τελικού.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Στάνισιτς έφτασε πολύ κοντά στο να βρει δίχτυα και αυτός στο 56ο λεπτό, με μία τρομερή η οποία πέρασε λίγο δίπλα από το τέρμα. Ο Έικ στο 59′ δοκίμασε το πόδι του έξω από την περιοχή αλλά δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στην εστία της Λεβερκούζεν. Μέχρι το τέλος του αγώνα η Καϊζερσλάουτερν δεν μπόρεσε να ισοφαρίσει και έτσι η Μπάγερ Λεβερκούζεν ολοκλήρωσε το αήττητο double.