Ρόι Κιν για Κριστιάνο: «Παραμένει ο καλύτερος επιθετικός του κόσμου»
Άπειρα respect σε Ράις: «Δεν πανηγύρισα… Σεβάστηκα τη μνήμη των πεθαμένων παππούδων μου»
Απίθανος Αντσελότι: «Τελευταία μου δίνουν το χειρότερο δώρο…Μασημένες τσίχλες!»
Εθνική ομάδα: Δεν θέλει κόπο, αλλά τρόπο και… καυτό Ιωαννίδη! (vid)
Ελλάδα – Φινλανδία: Κεφαλιά… κανονιά από τον Ιωαννίδη για το 3-0! (vid)
Ελλάδα – Φινλανδία: Απλά και όμορφα το 2-0 με τον Κουλιεράκη! (vid)
Ελλάδα – Φινλανδία: Ο Ιωαννίδης είπε… ευχαριστώ για το δώρο και έκανε το 1-0! (vid)
Μαρτίνες: «Πρότυπο για κάθε νέο παιδί ο Κριστιάνο και ο Πέπε!»
Εθνική ομάδα: Αυτούς διάλεξε ο Γιοβάνοβιτς κόντρα στη Φινλανδία!
Ομορφιές στο Ντόρτμουντ: Αντίο στον Χούμελς, επιστροφή Κλοπ και χορταστικό φιλικό με 9 γκολ!
Ιρλανδία – Αγγλία: Ράις και Γκρίλις σκόραραν κόντρα στην παλιά τους εθνική! (vids)
Ξανά πόλος έλξης η Σαουδική Αραβία – Οι κορυφαίες μεταγραφές του καλοκαιριού!
Δεν είναι για όλους η Μπαρτσελόνα: Οι «σπόντες» του Βίτορ Ρόκε
MARCA: Γίνεται «Μίδας» στην Αγγλία ο Χάαλαντ με… ανοιχτή πόρτα για Ρεάλ Μαδρίτης! (pic)

ΕΠΙΣΗΜΟ: Στην Premier League ξανά η Σαουθάμπτον! (vids)

Η Σαουθάμπτον επικράτησε με 0-1 απέναντι στη Λιντς και έτσι του χρόνου θα αγωνίζεται ξανά στην Premier League.

Η Σαουθάμπτον αναμετρήθηκε με τη Λιντς στον τελικό των Play-offs ανόδου, με μοναδικό στόχο την άνοδο και την επιστροφή στην Premier League. Τελικά, η Σαουθάμπτον ήταν αυτή που επικράτησε με 0-1, με το γκολ του Άρμστρονγκ να είναι αυτό που έκρινε το ματς και την άνοδο.

Η πρώτη τελικά του αγώνα ήρθε από τον Κάιλ Γουόκερ-Πίτερ, ωστόσο το μακρινό του σουτ δεν κατέληξε στην αντίπαλη εστία ενώ ο Άρμστρονγκ κατάφερε να βρει το τέρμα, αλλά ο Μεσλιέρ απομάκρυνε την μπάλα σε κόρνερ (11′). Ο Μεσλιέρ έκανε και άλλη μεγάλη επέμβαση, διώχνοντας την μπάλα λίγο πριν περάσει τη γραμμή του στο 17′. Επτά λεπτά μετά μπήκε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης. Ο Άρμστρογνκ πήρε την μπάλα από τον Σμόλμπουν και την έστειλε στα δίχτυα διαμορφώνοντας το τελικό 0-1.

Η Σαουθάμπτον συνέχισε να κυριαρχεί στον αγωνιστικό χώρο και δε δυσκολεύτηκε να κρατήσει το προβάδισμά της μέχρι το τέλος του ημιχρόνου και να πάει μπροστά στο σκορ στα αποδυτήρια, έχοντας σημαντικό πλεονέκτημα για το δεύτερο ημίχρονο.

Σαουθάμπτον

Η Σαουθάμπτον του χρόνου θα παίζει στην Premier League

Με το… καλημέρα στο δεύτερο 45λεπτο ο Σάμερβιλ απείλησε με ένα μακρινό σουτ με το δεξί πόδι, με την μπάλα να περνάει λίγο δεξία από την αντίπαλη εστία (48′). Ο Εντοζί δοκίμαε και αυτός το πόδι στο 67ο λεπτό του ματς, όμως δεν κατάφερε να στείλιε την μπάλα στη δεξιά πάνω γωνία.

Η Λιντς έφτασε κοντά στην ισοφάριση στο 76′, όταν η κεφαλιά του Ρούτερ δεν κατέληξε στα δίχτυα, μετά την όμορφη σέντρα του Γκρούεβ. Ο Ντάνιελ Τζέιμς έκανε ένα μακρινό σουτ και είδε την μπάλα να… σπάει το οριζόντιο δοκάρι της Σαουθάμπτον (84′) ενώ στις καθυστερήσεις ο ίδιος έχασε μία τεράστια ευκαιρία.

Στο 90+5′ ο ΜακΚάρθι έκανε μία μεγάλη επέμβαση στο σουτ του Τζέιμς και «σφράγισε» τη νίκη για τη Σαουθάμπτον, με τους «Άγιους» να παίρνουν τελικά τη νίκη και να επιστρέφουν στην Premier League.