Η Μπάγερν «κλείνει» τον παικταρά που θέλει όλη η Αγγλία!
«Μυθικό» ξεκίνημα στο Ολλανδία – Γαλλία: Οι τεράστιες ευκαιρίες των δύο ομάδων! (vids)
Αδιανόητη ευκαιρία για τον Γκριεζμάν: Έχασε το… άχαστο ο Γάλλος! (vid)
Η Τσέλσι… διαγράφει από τη λίστα τον βασικό της στόχο!
Σούπερ Αυσ(τρία), υπέταξε την Πολωνία! (vids)
Πορτοκαλί λαοθάλασσα στη Λειψία, τρομεροί οι «Οράνιε» (vid)
Ο Μαρτίνες έκλεισε στόματα υπερασπιζόμενος τον Κριστιάνο Ρονάλντο!
Δυο μεγαθήρια για ταλεντάκι της Μπαρτσελόνα, τρέχει να προλάβει τη φθηνή του ρήτρα!
Θα σκυλιάσει να «πληγώσει» την Τουρκία ο Κριστιάνο κι έχει τους λόγους του!
Το EURO παιζει στο FOOTBALL FEST CALENDAR
«Η Αγγλία παίζει σαν την Ουνιόν Βερολίνου, λυπάμαι για τους παίκτες»!
Ο… προφήτης Μέσι στον αστερισμό του Λαμίν Γιαμάλ
Κοντρόλ για σεμινάριο ο Γιάρεμτσουκ και smooth τσίμπημα για το ουκρανικό come back! (vid)
«Μαχητική» ψυχή – Η Ουκρανία έκανε επική ανατροπή κόντρα στους Σλοβάκους (vid)
Γιουβέντους από τα παλιά – Η πρώτη μεταγραφή του Μότα έκλεισε!
EURO 2024

Euro 2024: Το γκολ του Φούλκρουγκ ήταν «οβίδα»!

Ο Νίκλας Φούλκρουγκ πέτυχε ένα υπέροχο γκολ στην πρεμιέρα του Euro και έγινε γνωστό πως το σουτ του ήταν σαν...σφαίρα.

Το εντυπωσιακό χτύπημα του Νίκλας Φούλκρουγκ εναντίον της Σκωτίας μετρήθηκε μετά την επιβλητική νίκη της Γερμανίας με 5-1 στην πρεμιέρα του Euro 2024.

Στον πρώτο αγώνα του Euro η Γερμανία πήρε γρήγορα τον έλεγχο, με τα γκολ των Φλόριαν Βιρτζ και Τζαμάλ Μουσιάλα να τη βάζουν μπροστά με 2-0 μέσα στα πρώτα 20 λεπτά. Ο Κάι Χάβερτς διεύρυνε το προβάδισμα σε 3-0 από το σημείο του πέναλτι λίγο πριν το ημίχρονο, μετά την κόκκινη κάρτα του Πορτέους για επικίνδυνο μαρκάρισμα στον Ιλκάι Γκουντογκάν.

Με το ματς να ελέγχεται από τη Γερμανία, ο Γιούλιαν Νάγκελσμαν αποφάσισε να βάλει στο ματς τους Νίκλας Φούλκρουγκ και Λερόι Σανέ, λίγο μετά το 60λεπτο. Ο Φούλκρουγκ, ο οποίος έκανε το ντεμπούτο του σε Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα στα 31 του χρόνια, έκανε αμέσως αίσθηση. Με έναν… κεραυνό έστειλε την μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα, με τον Γκαν να μην μπορεί να αντιδράσει. Φούλκρουγκ

Ο Φούλκρουγκ έκανε ένα… διαστημικό σουτ

Η ταχύτητα του χτυπήματος καταγράφηκε από την τεχνολογία που ενσωματώθηκε στην μπάλα «Fussballliebe» της Adidas, καταγράφοντας την ταχύτητα των 110 χιλιομέτρων την ώρα. Από τότε που έκανε το ντεμπούτο του ο Φούλκρουγκ λίγο πριν από το Παγκόσμιο Κύπελλο του 2022, στα 31 του χρόνια – ο γηραιότερος παίκτης που έχει κάνει ντεμπούτο για τη Γερμανία εδώ και πάνω από δύο δεκαετίες – έχει γίνει παίκτης-κλειδί για την ομάδα.

Στις 17 εμφανίσεις του με τη Γερμανία, ο Φούλκρουγκ έχει πετύχει 12 γκολ, ένα εντυπωσιακό επίτευγμα δεδομένου ότι έχει βρεθεί μόλις έξι φορές στο αρχικό σχήμα. Το ταλέντο του να βρίσκει το δρόμο προς τα δίχτυα τον έχει καταστήσει πολύτιμο ποδοσφαιριστή για την ομάδα.

Σίγουρα πρόκειται για ένα άκρως εντυπωσιακό γκολ αυτό του Φούλκρουγκ και μένει να φανεί αν θα καταφέρει να βοηθήσει τη Γερμανία να κατακτήσει το Euro 2024.