Αρνείται την Premier League για μια ευκαιρία στην Μπαρτσελόνα
Ο πρώην της Ρόμα ξέσπασε: «Μουρίνιο με είπες προδότη, ξεπέρασες τα όρια!»
Ο Τούχελ και τα… μαγικά κόλπα του για να ξανακάνει την Αγγλία νικήτρια! (pic)
Γιουνάιτεντ: Υπάρχει «κίνηση» – Ξεκίνησε συνομιλίες με τον Τέρζιτς!
EURO 2024

Η Γερμανία «καθάρισε» την Ουγγαρία και την πρόκριση (vids)

Στους «16» του Euro 2024 επί της ουσίας από σήμερα η Γερμανία νικώντας την Ουγγαρία με 2-0 στη Στουτγκάρδη.

Κυνική η Γερμανία, δεν έπιασε τόσο ψηλά στάνταρ απόδοσης, αλλά πήρε το δεύτερο ματς της στο Εuro που διοργανώνει. Το 2-0 επί της Ουγγαρίας σημαίνει πρόκριση για τη «Νασιοναλμανσάφτ» του Γιούλιαν Νάγκελσμαν, με τους Ούγγρους χωρίς βαθμό έπειτα από το 3-1 της πρεμιέρας της με την Ελβετία. Έξι βαθμούς για τη γερμανική εθνική ομάδα και η φάση των «16» την περιμένει.

Κάνε LIKE στη σελίδα του SPORTSKING στο FACEBOOK και μάθε πρώτος τα νέα της αγαπημένης σου ομάδας

Μόλις στο 15ο δευτερόλεπτο οι Ούγγροι άγχωσαν τους Γερμανούς. Τσίμπημα της μπάλας από τον Σάλαι και παραλίγο πλασέ, με τον Νόιερ να βγαίνει εγκαίρως και να διώχνει τον κίνδυνο. Στο 11′ ο Κάι Χάβερτς απώλεσε μεγάλη ευκαιρία. Ο άσος της Άρσεναλ βρέθηκε φάτσα με τον Γκουλάτσι, αλλά ο τελευταίος έδιωξε με σπουδαία αντανακλαστικά. Ένα λεπτό αργότερα ο Άντριχ από κόρνερ του Κρόος δεν μπόρεσε να σκοράρει.

Το 1-0 ήρθε στο 22ο λεπτό από τα πόδια του Τζαμάλ Μουσιάλα. Ο παιχταράς της Μπάγερν Μονάχου πέτυχε το 2ο γκολ του στο Euro μετά από φάση διαρκείας στην περιοχή της Ουγγαρίας.

Νόιερ VS Σζομποσλάι σημειώσατε άσσο

Στη συνέχεια είχαμε μια άτυπη κόντρα μεταξύ Ντόμινικ Σζομποσλάι και Μάνουελ Νόιερ. Ο άσος της Λίβερπουλ αρχικά απείλησε με ωραία εκτέλεση φάουλ, όμως ο Γερμανός τερματοφύλακας έδιωξε εντυπωσιακά. Ο Μουσιάλα στο 43′ βρέθηκε κοντά στο 2-0, όμως το σουτ του βρήκε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων. Αν το έβλεπε κανείς από πλάγια θέση, φάνηκε σαν γκολ! Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι σκόραραν, όμως το τέρμα τους ακυρώθηκε ως οφσάιντ στον Όρμπαν. Διαμαρτυρίες του Σζομποσλάι στον Μάκελι στην ανάπαυλα για την απόφασή του να μην καταλογίσει γκολ.

Στο δεύτερο μέρος και συγκεκριμένα στο 54′ τα «Πάντσερ» είχαν διπλή ευκαιρία με τους Γκουντογκάν και Κρόος. Αποσόβησε τον κίνδυνο εν μέρει ο Γκουλάτσι. Με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, ο Σάλαι έκανε σπουδαία ενέργεια από αριστερά, σέντραρε στον Βάργκα, αλλά η κεφαλιά του πέρασε λίγο πιο ψηλά από το κάθετο δοκάρι των γηπεδούχων.

Το 2-0 έγινε στο 66′ με ωραία κυκλοφορία της μπάλας και τελικό αποδέκτη τον αρχηγό της Γερμανία. Ο Μίττελστατ πάσαρε στον Ιλκάι Γκουντογκάν ο οποίος πλάσαρε με τη μία κλειδώνοντας ουσιαστικά την υπόθεση πρόκριση. Έπειτα, ο Λερόι Σανέ απείλησε δίχως αντίκρισμα την εστία των Μαγυάρων ο οποίος είχε μπει αλλαγή στο 58′ αντί του Φλόριαν Βιρτς. Η Ουγγαρία ζήτησε πέναλτι στις καθυστερήσεις, αλλά τίποτα δεν άλλαξε κι έτσι έμεινε χωρίς βαθμό στον πρώτο όμιλο.