Ρόι Κιν για Κριστιάνο: «Παραμένει ο καλύτερος επιθετικός του κόσμου»
Άπειρα respect σε Ράις: «Δεν πανηγύρισα… Σεβάστηκα τη μνήμη των πεθαμένων παππούδων μου»
Απίθανος Αντσελότι: «Τελευταία μου δίνουν το χειρότερο δώρο…Μασημένες τσίχλες!»
Εθνική ομάδα: Δεν θέλει κόπο, αλλά τρόπο και… καυτό Ιωαννίδη! (vid)
Ελλάδα – Φινλανδία: Κεφαλιά… κανονιά από τον Ιωαννίδη για το 3-0! (vid)
Ελλάδα – Φινλανδία: Απλά και όμορφα το 2-0 με τον Κουλιεράκη! (vid)
Ελλάδα – Φινλανδία: Ο Ιωαννίδης είπε… ευχαριστώ για το δώρο και έκανε το 1-0! (vid)
Μαρτίνες: «Πρότυπο για κάθε νέο παιδί ο Κριστιάνο και ο Πέπε!»
Εθνική ομάδα: Αυτούς διάλεξε ο Γιοβάνοβιτς κόντρα στη Φινλανδία!
Ομορφιές στο Ντόρτμουντ: Αντίο στον Χούμελς, επιστροφή Κλοπ και χορταστικό φιλικό με 9 γκολ!
Ιρλανδία – Αγγλία: Ράις και Γκρίλις σκόραραν κόντρα στην παλιά τους εθνική! (vids)
Ξανά πόλος έλξης η Σαουδική Αραβία – Οι κορυφαίες μεταγραφές του καλοκαιριού!
Δεν είναι για όλους η Μπαρτσελόνα: Οι «σπόντες» του Βίτορ Ρόκε
MARCA: Γίνεται «Μίδας» στην Αγγλία ο Χάαλαντ με… ανοιχτή πόρτα για Ρεάλ Μαδρίτης! (pic)
EURO 2024

Γιόβιτς στο 96′ και… τέζα η Σλοβενία του Σπόραρ – Φινάλε για τρελά γούστα (vid)

Τρελό ματς! Η Σλοβενία είχε την πρόκριση στα χέρια της, όμως ο Γιόβιτς... την σόκαρε γράφοντας το 1-1 το 96'!

Ματσάρα για γερά νεύρα! Σλοβενία και Σερβία έμειναν στο 1-1, με τους Σέρβους να σώζουν την παρτίδα στο 96′ με τον Γιόβιτς να γράφει με κεφαλιά το τελικό αποτέλεσμα. Όλα ανοιχτά στον όμιλο

Η Σλοβενία ήταν αυτή που μπήκε πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και έδειξε… πως μόνο στα χαρτιά μπορεί να λογιστεί ως αουτσάιντερ. Οι Σλοβένοι είχαν την κατοχή της μπάλας και με μαέστρο τον Τσέριν, δημιούργησαν την πρώτη καλή ευκαιρία του ματς, με το σουτ του μέσου του Παναθηναϊκού να απειλεί την εστία των Σέρβων…

Από την άλλη η Σερβία δεν μπορούσε να φτάσει με αξιώσεις κοντά στην εστία του Όμπλακ, με την αμυντική γραμμή των Σλοβένων να είναι… σε άριστη λειτουργία.

Η μεγαλύτερη φάση του πρώτου ημιχρόνου ήταν και πάλι από την Σλοβενία, καθώς στο 38΄ο Έλσνικ έστειλε την μπάλα στο δοκάρι, ενώ Σπόραρ και Σέσκο δεν κατάφεραν να την στείλουν στα δίχτυα. Έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το ισόπαλο 0-0!

Στο δεύτερο ημίχρονο η Σερβία ήταν αυτή που προσπάθησε να αιφνιδιάσει την Σλοβενία και σπατάλησε δύο καλές ευκαιρίες με τον Όμπλακ να λέει «όχι» στον Μίτροβιτς, ο οποίος δεν μπόρεσε να κερδίσει τον πολύπειρο γκολκίπερ!

Όσο περνούσαν τα λεπτά η Σλοβενία έβρισκε περισσότερους κενούς χώρους και εν τέλει το εκμεταλλεύτηκε. Στο 68′ οι Σλοβένοι με μια υποδειγματική αντεπίθεση άνοιξε το σκορ, με τον Κάρνιτσιτς να λέει «ευχαριστώ» στην σέντρα πάρε βάλε του συμπαίκτη του και να γράφει από κοντά το 1-0.

Λίγα λεπτά αργότερα ο Μίτροβιτς έχασε την μεγαλύτερη ευκαιρία του ματς στέλνοντας εξ επαφής την μπάλα στο δοκάρι του Όμπλακ.

Οι Σέρβοι πίεζαν ασφυκτικά για να βρουν το γκολ της ισοφάρισης, όμως οι τελικές ενέργειες των επιθετικών της δεν ήταν αποτελεσματικές.  Ωστόσο, στο 96′ ‘ήρθε η λύτρωση για τους Σέρβους και ο Γιόβιτς με κεφαλιά έγραψε το 1-1, μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς!

Ένα φινάλε ονειρικό για την Σερβία που μένει ζωντανή στην υπόθεση πρόκρισης, όπως και οι Σλοβένοι.