Μάντσεστερ Σίτι: Ο Γκουαρντιόλα εντόπισε στη Serie A τον αντί-Ρόντρι
Μπράντλεϊ Μπαρκολά: Ο νέος Μπαπέ της Παρί Σεν Ζερμέν
Συγκινημένος ο Μπερνάλ: Πήγε με πατερίτσες στην προπόνηση της Μπαρτσελόνα (vid)
Μπροστά σε σταυροδρόμι: Η Ίντερ πρέπει να διαλέξει έναν από τους δύο αμυντικούς της!
Επίδειξη δύναμης από τη Μίλαν και κορυφή για τους «Ροσονέρι» (vids)
Η Παρί μετέτρεψε το ντέρμπι σε «περίπατο» με τριάρα! (vids)
EURO 2024

Ντερμπάρα κορυφής χωρίς νικητή ανάμεσα σε Γαλλία και Ολλανδία! (vids)

Γαλλία και Ολλανδία αναμετρήθηκαν σε μία εντυπωσιακή αναμέτρηση, η οποία όμως δεν είχε νικητή (0-0). Έτσι, οι δύο ομάδες μοιράστηκαν τον βαθμό της ισοπαλίας.

Η Εθνική Γαλλίας αντιμετώπισε την Εθνική Ολλανδίας στη δεύτερη αγωνιστική των ομίλων του Euro 2024. Ο αγώνας είχε πολλές ευκαιρίες, είχε ακυρωμένο γκολ, είχε τον Γκριεζμάν να χάνει… τα άχαστα αλλά δεν είχε νικητή, με τις δύο ομάδες να μοιράζονται τον βαθμό της ισοπαλίας, αφού το σκορ έμεινε στο 0-0.

Το ματς ξεκίνησε με ευκαιρία, καθώς στα 55′ δευτερόλεπτα ο Φριμπόνγκ απείλησε με ένα δυνατό σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο δίπλα από την εστία της Γαλλίας. Στο 13ο λεπτό ο Ραμπιό γύρισε στον Γκριεζμάν αλλά αυτός δεν κατάφερε να σκοράρει από τη μικρή περιοχή και δύο λεπτά μετά ο Μενιάν έκανε μία εκπληκτική επέμβαση στο πλασέ του Γκάκπο.

Στο 24′ ο Γκάκπο έφτασε ξανά κοντά στο γκολ αλλά απομάκρυνε η άμυνα και στη συνέχεια ο ρυθμός έπεσε λίγο. Στα τελευταία λεπτά του ματς η Γαλλία προσπάθησε να βρει το γκολ αλλά δεν τα κατάφερε και έτσι οι δύο ομάδες πήγαν ισόπαλες στα αποδυτήρια.

Γαλλία

Γαλλία και Ολλανδία μοιράστηκαν τον βαθμό της ισοπαλίας στην ντερμπάρα

Στο δεύτερο ημίχρονο η Γαλλία κυριάρχησε στην κατοχή της μπάλας και ήλεγχε τον ρυθμό του αγώνα. Στο 61′ η κεφαλιά του Τσουαμενί πέρασε πάνω από την εστία και λίγα λεπτά μετά ο Γκριεζμάν έχασε ακόμη μία τρομερή ευκαιρία. Ο Γάλλος επιθετικός πήρε την μπάλα από τον Καντέ και μόνος του μέσα στην αντίπαλη μικρή περιοχή δεν κατάφερε να κάνει σωστό κοντρόλ και έτσι η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του Φερμπρούγκεν πριν προλάβει να σουτάρει.

Κοντά στο 70ο λεπτό η Ολλανδία κατάφερε να σκοράρει αλλά το γκολ του Σίμονς ακυρώθηκε ως οφσάιντ μετά την παρέμβαση του VAR, καθώς ο Ντάμφρις εμπόδιζε τον Μενιάν από το να πέσει για να μπλοκάρει την μπάλα. Τελικά, το 0-0 έμεινε μέχρι τη λήξη του αγώνα.

Πλέον, η Ολλανδία είναι πρώτη και ακολουθεί η Γαλλία, με τις δύο ομάδες να έχουν από τέσσερις βαθμούς. Η Αυστρία είναι τρίτη με 3 πόντους και η Πολωνία είναι τελευταία, χωρίς κάποιον βαθμό.