Η Γιουνάιτεντ είναι έτοιμη να διπλασιάσει τις αμοιβές του αστέρα της Μπαρτσελόνα!
Ο 16χρονος Γιαμάλ πέρα από την μπάλα, διέπρεψε και στις… σχολικές του εξετάσεις! (pic)
Έβγαλε πρωταθλήτρια Ευρώπης η OPTA, αυτή η εθνική ομάδα σηκώνει το Euro στο Βερολίνο
Μοίρασε δάκρυα η Μπαρτσελόνα – Τέλος για πάντα το «Καμπ Νου» όπως το ξέραμε (vid)
Euro 2024: Η σούμα των ομίλων, τα ρεκόρ κι οι απογοητεύσεις (POD)
Ο Ράτκλιφ σκέφτεται να μετονομάσει το «Ολντ Τράφορντ» – Σφοδρές αντιδράσεις από τον κόσμο!
Επίσημο: Η Ρεάλ αγόρασε τον Χοσέλου για να τον πουλήσει!
Νευράκια… στο Βέλγιο, απαράδεκτος ο προπονητής – «Ντου» στις κάμερες (vid)
Επίσημο: Η λίγκα της Σαουδικής Αραβίας ανέβηκε επίπεδο – Νέα τρελή μεταγραφή… μέσω Ρεάλ (vid)
EURO 2024

Το Βέλγιο είναι ΕΔΩ – Κέρδισε την Ρουμανία και… πάει για «μάχη» με τους Ουκρανούς (vid)

Το Βέλγιο έκανε το χρέος του και πήρα μια νίκη-βάλσαμο με 2-0 κόντρα στην Ρουμανία!

Στο ματς.. τελικό, το Βέλγιο επικράτησε με 2-0 της Ρουμανίας και έμεινε ζωντανό στην υπόθεση πρόκρισης στην νοκ-άουτ φάση του EURO. Ηγέτης του Βελγίου ο Ντε Μπρούιν. Οι Βέλγοι θα παίξουν την πρόκριση στο τελευταίο ματς κόντρα στην Ουκρανία.

Το ματς ξεκίνησε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο για το Βέλγιο, καθώς στο 2′ ο Λουκάκου έστρωσε την μπάλα στον Τίλεμανς, ο οποίος με πανέμορφο δυνατό σουτ την έστειλε στα δίχτυα της Ρουμανίας γράφοντας το 1-0, στο πρώτο γκολ των Βέλγων στο φετινό EURO!

Οι τυπικά γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο και σπατάλησαν πολλές καλές ευκαιρίες για να αυξήσουν το προβάδισμα. Λουκεμπάκιο και Ντόκου δεν είχαν καλές τελικές ενέργειες και με το σκορ στο 1-0 η Ρουμανία… ήταν ακόμα στο παιχνίδι.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Ρουμάνοι δεν είχαν άλλη λύση από το να βγουν μπροστά και να ψάξουν το γκολ της ισοφάρισης. Το Βέλγιο είχε την πρώτη καλή φάση του δεύτερου 45λεπτου, με τον Ντε Μπρούιν στο 52′.

Στο 64′ ο Λουκάκου σκόραρε, όμως… για μια ακόμη φορά το VAR ακύρωσε το γκολ του ως οφσάιντ. Η φάση ήταν οριακή και ο Λουκάκου ήταν για μερικά χιλιοστά πιο μπροστά από τον αμυντικό των Ρουμάνων.

Η Ρουμανία στην αμέσως επόμενη φάση βρέθηκα μια ανάσα από το 1-1, όμως ο Κάστελς είπε μεγάλο “όχι” στον Μαν, ο οποίος έχασε μια μοναδική ευκαιρία. Στο 80′ όμως το Βέλγιο κατάφερε να κλειδώσει το ματς, καθώς ο Ντε Μπρούιν είπε «ευχαριστώ» στο τραγικό λάθος των Ρουμάνων και έγραψε το 2-0.

Το 2-0 ήταν και το τελικό σκορ του ματς με τους Βέλγους πλέον να στρέφουν το βλέμμα του στο ματς… πρόκρισης κόντρα στην Ουκρανία, ενώ η Ρουμανία θα τα παίξει όλα για όλα κόντρα στους Σλοβάκους!