Euro 2024: Και οι εννιά (στα νιάτα) τους ήταν υπέροχοι! (POD)
Ο Σαλιμπά είναι έτοιμος να ανοίξει… πόλεμο μεταξύ Γαλλίας- Βελγίου με τις δηλώσεις του!
O Χάμσικ έπιασε… πάτο: Από θρύλος της Νάπολι πλέον βγάζει φωτογραφίες φιλάθλους! (pic)
Copa America: Ο Μέσι παίζει και με ένα… πόδι για χάρη της Αργεντινής!
Γιουνάιτεντ: Θέλει να ανανεώσει την αμυντική της γραμμή μέσω… Ατλέτικο Μαδρίτης!
Έτσι κέρδισε την εμπιστοσύνη της Μπάγερν Μονάχου ο Κομπανί!
EURO 2024

Σλοβακία και Ρουμανία «Χ»άρηκαν την πρόκριση! (vids)

Σλοβακία και Ρουμανία ήρθαν ισόπαλες στην τρίτη και τελευταία αγωνιστική των ομίλων του Euro 2024 και έτσι πέρασαν και οι δύο στους «16» της διοργάνωσης.

Σλοβακία και Ρουμανία αναμετρήθηκαν για την τρίτη αγωνιστική του ομίλου του Euro 2024 και γνώριζαν πως την ισοπαλία περνούσαν και οι δύο στην επόμενη φάση. Όπως ήταν αναμενόμενο, καμία από τις δύο δεν πήρε μεγάλα ρίσκα και τελικά ο αγώνας ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 1-1.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τη Σλοβακία να έχει περισσότερη ώρα την μπάλα στα πόδια της και να προσπαθεί να γίνει απειλητική. Σταδιακά η Ρουμανία ισορρόπησε το ματς και στα πρώτα λεπτά υπήρχε μεγάλη ένταση και από τις δύο ομάδες, χωρίς όμως σημαντικές ευκαιρίες.

Τελικά στο 24ο λεπτό του ματς η Σλοβακία κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Ο Κούτσκα έβγαλε μία πολύ όμορφη μπαλιά και ο Ντούνα πήρε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Βέβαια, οι γηπεδούχοι δεν κράτησαν για πολύ το προβάδισμα, αφού στο 37′ η Ρουμανία κέρδισε πέναλτι. Ο Μαρί ανέλαβε την εκτέλεση και από την άσπρη βούλα ισοφάρισε για το 1-1 του ημιχρόνου.

Σλοβακία

Σλοβακία και Ρουμανία πέρασαν στους «16» του Euro με την ισοπαλία

Στην επανάληψη η Σλοβακία μπήκε ξανά καλύτερα, με την Ρουμανία να προσπαθεί να γίνει επικίνδυνη στις αντεπιθέσεις. Στο 50ο λεπτό παραλίγο να γίνει ένα μεγάλο λάθος στην άμυνα της Ρουμανίας, αλλά ο Νίτσα απομάκρυνε τη στραβοκλωτσία του Ντραγκούσιν.

Περίπου δέκα λεπτά μετά, ο Μαρίν παραλίγο να σκοράρει για δεύτερη φορά αλλά είδε τον αντίπαλο τερματοφύλακα να κάνει μία μεγάλη επέμβαση ενώ το σουτ του Ντράγους στη συνέχεια της φάσης πέρασε για λίγο άουτ. Η Σλοβακία απάντησε στις ευκαιρίες στο 65′, όταν ο Χαράσλιν έκανε ένα πολύ όμορφο πλασέ αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το δοκάρι της Ρουμανίας.

Ο υπόλοιπος αγώνας κύλησε χωρίς τεράστιες ευκαιρίες και έτσι ο αγώνας έληξε ισόπαλος, με τις δύο ομάδες να πανηγυρίζουν την πρόκριση στους «16» του Euro 2024.