Ο Μπουφόν μίλησε: «Αυτοί οι δύο παίκτες του EURO… με έχουν τρελάνει»
Επίσημο: Πρώτη μεγάλη πώληση της Μπαρτσελόνα – Έδιωξε… τον «παλιό» ο Φλικ! (vid)
Eλβετία – Ιταλία: Οι ενδεκάδες της ματσάρας – Ετοιμαστείτε για… το πραγματικό EURO (pic)
Φουλάρει για μεταγραφή η Λίβερπουλ: Πάει για τον «Κέρβερο» της Γεωργίας!
Κιν σε Μαγκουάιρ: «Ζητώ συγγνώμη για το κράξιμο! Σε κορόιδευα, αλλά…»
Η Κόμο βάζει τα… γυαλιά σε όλες τις μεγάλες ομάδες της Serie A με αυτή τη μεταγραφή!
Χρυσή Μπάλα: «Κουμάντο» κάνει η Ρεάλ – Τα πέντε μεγάλα φαβορί… δείχνουν γιατί είναι η κορυφαία (vid)
Νέα μεγάλη αποχώρηση στην Γιουβέντους – Ο Μότα διώχνει τους παλιούς!
Ο Καμαβινγκά «ξεφτίλισε» τον Μπέλινγκχαμ στα γενέθλια του – Φωτογραφία… έπος (pic)
Ρεάλ Μαδρίτης: Από άλλο… πλανήτη η τρίτη της φανέλα! (pic)
Η Παρί θέλει να… σοκάρει την Ευρώπη: Τόσα δίνει για τον Γιαμάλ!
Έξαλλος ο Βινίσιους: «Πάντα οι διαιτητές μας κυνηγάνε… Μόνο την Αργεντινή ευνοούν!»
EURO 2024

Με γκολάρα του Τοσούν δεύτερη η Τουρκία, στο σπίτι τους οι Τσέχοι (vids)

Η Τουρκία πήρε τη νίκη στο τέλος ενάντια στην Τσεχία χάρη στην γκολάρα του Τοσούν και πέφτει με Αυστρία στους «16».

Η Τουρκία επικράτησε με 2-1 της Τσεχίας στο Γκελζενκίρχεν και προκρίθηκε στους «16» του EURO 2024. Έτσι, η ομάδα του Βιντσέντσο Μοντέλα θα αντιμετωπίσει την Αυστρία στις 2 Ιουλίου στη Λειψία. Για τους νικητές σκόραραν ο Χακάν Τσαλχάνογλου στο 51΄ και ο Τζενκ Τοσούν στο 90+4΄. Ο Σούτσεκ στο 66΄ είχε ισοφαρίσει προσωρινά για την Τσεχία που αποκλείστηκε από τη συνέχεια, ενλω αγωνίστηκε με παίκτη λιγότερο στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, λόγω αποβολής του Μπαράκ στο 20ο λεπτό.

Κάνε LIKE στη σελίδα του SPORTSKING στο FACEBOOK και μάθε πρώτος τα νέα της αγαπημένης σου ομάδα

Με την Τσεχία να χρειάζεται μόνο νίκη για να προχωρήσει στους «16», η εικόνα στην έναρξη του αγώνα ήταν αναμενόμενη. Οι Τούρκοι του Μοντέλα («βολεύονταν» και με ισοπαλία) πρόσεξαν περισσότερο την άμυνά τους και είχαν σκοπό να εκμεταλλευτούν τις αντεπιθέσεις. Η ομαδα του Χάσεκ ήταν αναγκασμένη να ψάξει το γκολ και το «άγγιξε» στο 17΄ όταν ο Χράνατς έχασε μοναδική ευκαιρία να ανοίξει το σκορ.

Όμως όλα τα πλάνα των δύο προπονητών ανατράπηκαν με τη συμπλήρωση 20 λεπτών, όταν διαταράχθηκε η αριθμητική ισορροπία μεταξύ των ομάδων. Ο Αντονίν Μπάρακ, ενώ είχε ήδη κίτρινη κάρτα, πήγε απρόσεκτα σε μαρκάρισμα στο χώρο του κέντρου και ο διαιτητής Κόβατς τον απέβαλε. Αίφνης ο Χάσεκ είχε να διαχειριστεί μια πολύ δύσκολη συνθήκη, που μάλιστα προέκυψε χωρίς η ομάδα του να απειληθεί.

Από το σημείο εκείνο η Τουρκία απέκτησε πλήρη έλεγχο του παιχνιδιού, με τους Αρντά Γκιουλέρ, Κενάν Γιλντίζ να δημιουργούν συνεχώς προβλήματα στους αντιπάλους τους. Είναι αλήθεια, ωστόσο, ότι κλασική ευκαιρία δεν δημιούργησε κι όσο περνούσε ο χρόνος οι Τσέχοι άρχισαν να ανακάμπτουν, ψυχολογικά και αγωνιστικά.

Νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο ο Χακάν Τσαλχάνογλου άνοιξε το σκορ (51΄) με δυνατό σουτ από πλάγια θέση. Θα περίμενε κανείς ότι το γκολ αυτό θα έστελνε στο «καναβάτσο» τους Τσέχου, που όμως έβγαλαν αντίδραση. Στο 66΄ μετά από σύγχυση στην τουρκική περιοχή (διαμαρτυρήθηκαν για φάουλ στον Γκιουνόκ) ο Σούτσεκ εκμεταλλεύτηκε την κατάσταση και ισοφάρισε βάζοντας «φωτιά» στην υπόθεση πρόκριση. Έστω και με αριθμητικό μειονέκτημα, οι Τσέχοι βρίσκοταν ένα γκολ μακριά από το θαύμα. Τελικά δεν τα κατάφεραν, ενώ στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Τοσούν διαμόρφωσε το τελικό 2-1. Ήταν ένα επεισοδιακό ματς, που ολοκληρώθηκε με μικροσυμπλοκές μεταξύ των παικτών με το σφύριγμα της λήξης και τον διαιτητή να κάνει… ρεκόρ παρατηρήσεων με 2 κόκκινες 17 κίτρινες κάρτες.