Φάουλ… ρουκέτα από τον Κριστιάνο: Αλλά και πάλι δεν σκόραρε! (vid)
Όλη η Ευρώπη γελάει με το… θέατρο του Σπόραρ: Έκανε σαν να τον πυροβόλησαν! (vid)
Ο Κιελίνι «μηδένισε» τη Γαλλία με την ατάκα του: «Καλύτερος επιθετικός τους τα… αυτογκόλ»
Τάκλιν για Όσκαρ από τον Ερναντές που πανηγυρίστηκε σαν… γκολ! (vid)
Γαλλία – Βέλγιο: Στις εξέδρες ο Πολ Πογκμπά, χαμός από τους συμπατριώτες του (pic)
Μας άφησε… παγωτό ο Νεϊμάρ: «Μπαπέ καλύτερος από Ανρί και Φίγκο»
Ολόκληρη Adidas άλλαξε το σήμα της για χάρη του Μπέλινγχαμ! (pic)
EURO 2024

Euro: Ο μαγικός Μουσιάλα στα 21 του έπιασε θρύλους της Γερμανίας στα γκολ!

Παίκτες μύθους της Γερμανίας ισοφάρισε ο Τζαμάλ Μουσιάλα και με ένα ακόμα γκολ τους προσπερνάει κιόλας!

Στον αστερισμό του Τζαμάλ Μουσιάλα κινούνται στη Γερμανία. Ο 21χρονος άσος της Εθνικής ομάδας των Γερμανών και της Μπάγερν Μονάχου διαπρέπει στο Euro 2024. Οι οικοδεσπότες το βράδυ του Σαββάτου 29/6 απέκλεισαν τη Δανία με 2-0 και έκλεισαν θέση για τα προημιτελικά περιμένοντας αντίπαλο από το Ισπανία – Γεωργία (απόψε στις 22:00).

Κάνε LIKE στη σελίδα του SPORTSKING στο FACEBOOK και μάθε πρώτος τα νέα της αγαπημένης σου ομάδας

Ο Μουσιάλα σκόραρε το 2-0 κόντρα στους Δανούς καθαρίζοντας επί της ουσίας την πρόκριση. Επρόκειτο για το τρίτο γκολ του νεαρού επιτελικού χαφ στη διοργάνωση που τον έφερε στην κορυφή μαζί με τον Ζορζ Μικαουτάτζε. Ο Γεωργιανός άσος της Μετζ παίζει απόψε με την Ισπανία και αν σκοράρει ξαναπηγαίνει μόνος πρώτος στη λίστα των σκόρερ του Εuro.

Τρεις θρύλους της Γερμανίας ισοφάρισε ο Μουσιάλα

Με το τέρμα του επί της Δανίας, ο Μουσιάλα έφτασε τα τρία γκολ σε τελικά Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος. Με όσα σταμάτησαν παίκτες-θρύλοι των «πάντσερ», όπως οι Μπάστιαν Σβαϊνστάιγκερ, Μίροσλαβ Κλόζε και Μίκαελ Μπάλακ! Να αναφέρουμε ότι ο Μουσιάλα παίζει σε δεύτερο Euro στην καριέρα του, με λίγα λεπτά συμμετοχής και στο προηγούμενο. Τότε ήταν 18 χρονών και έκανε απλώς τα πρώτα του βήματα. Για να ακριβολογούμε, είχε παίξει οκτώ λεπτά στο ματς της 3ης αγωνιστικής του Εuro 2020 με την Ουγγαρία κι ένα μόλις λεπτό στους «16» με την Αγγλία η οποία είχε αποκλείσει τους Γερμανούς με 2-0.