Σε συζητήσεις για τον διάδοχο του Ρόντρι η Σίτι – Επέλεξε παίκτη από το Νησί ο Γκουαρντιόλα
Μπαρτσελόνα: Επιστροφή σαν… μεταγραφή στα χαφ του Χάνσι Φλικ
Παναθηναϊκός: Η πιθανή ενδεκάδα του Αλόνσο κόντρα στον Ολυμπιακό
Αρχηγός με τα όλα του: «Σας κουράσαμε! Αλλά κανείς δεν είναι πιο απογοητευμένος από μένα» (pic)
Παναθηναϊκός: Δίνει 40.000 προσκλήσεις για Τσέλσι σε όσους πάρουν εισιτήριο για το ντέρμπι!
Λίβερπουλ: Ακραία απόφαση – Ο Σλοτ «έκοψε» το… πουλέν του Κλοπ!
Οι τρεις ομάδες που ζητάνε τον Χάαλαντ – Τρομάζει η Σίτι!
Κλάψτε ελεύθερα – Ανρί και Ροναλντίνιο αντάμωσαν σε αγώνα ΝΒΑ και «δάκρυσαν» από χαρά (vid)
EURO 2024

Η Ολλανδία με ανατροπή «κλείδωσε» το ραντεβού της με την Αγγλία! (vids)

Η Ολλανδία δυσκολεύτηκε αλλά τελικά κατάφερε να κερδίσει την Τουρκία και να περάσει στον ημιτελικό όπου θα αντιμετωπίσει την Αγγλία.

Η Ολλανδία και η Αγγλία αναμετρήθηκαν στα προημιτελικά του Euro 2024. Νωρίτερα η Αγγλία είχε επικρατήσει κόντρα στην Ελβετία στα πέναλτι και περίμενε να μάθει τον αντίπαλό της. Τελικά, η Ολλανδία έκανε τη μεγάλη ανατροπή, πήρε τη νίκη με 2-10 και πέρασε στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Ο αγώνας ξεκίνησε με ευκαιρία με το… καλημέρα, καθώς μόλις από το πρώτο λεπτό οι Ολλανδοί απείλησαν. Ο Χάκπο έδωσε στον Ντεπάι με ένα όμορφο τακουνάκι, ο τελευταίος μπήκε μέσα στην περιοχή της Τουρκίας, αλλά το τελείωμά του ήταν απογοητευτικό και κατέληξε αρκετά μέτρα πάνω από την αντίπαλη εστία.

Ο αγώνας συνεχίστηκε χωρίς αρκετές ευκαιρίες, με τις δύο ομάδες να μην παίρνουν μεγάλα ρίσκα. Τελικά, η Τουρκία ήταν αυτή που μπόρεσε να προηγηθεί στο σκορ. Στο 35ο λεπτό ο Ακαϊντίν πήρε την κεφαλιά από τη σέντρα του Αρντά Γκιουλέρ και έτσι έκανε το 0-1. Αυτό ήταν και το σκορ του ημιχρόνου, με τους φιλοξενούμενους να πηγαίνουν μπροστά στα αποδυτήρια στο σκορ. Ολλανδία

Η Ολλανδία πήρε τη νίκη και πήγε στα ημιτελικά του Euro 2024

Στην επανάληψη η Τουρκία μπήκε καλύτερα και θα μπορούσε να πετύχει και δεύτερο γκολ. Στο 56ο λεπτό του ματς το φάουλ του Αρντά Γκιουλέρ σταμάτησε στο δοκάρι και λίγα λεπτά μετά ο Βέγκχορστ απομάκρυνε την μπάλα λίγο πριν γίνει το 0-2.

Τελικά, στο 70ο λεπτό ο Ντε Βράι κατάφερε να κάνει το 1-1, αφού βρέθηκε ξεμαρκάριστος στην περιοχή της Τουρκίας και σκόραρε με το κεφάλι. Μόλις έξι λεπτά μετά η Ολλανδία ολοκλήρωσε την ανατροπή, με τον Μουλντούρ να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης, οι Τούρκοι πίεσαν και η Ολλανδία… κλείστηκε στα καρέ της, όμως δεν κατάφεραν να ισοφαρίσουν. Έτσι, η Ολλανδία πήρε τη νίκη και την πρόκριση και πλέον ετοιμάζεται για το μεγάλο παιχνίδι με την Αγγλία.