Μια Σέλτικ να την πιείς στο ποτήρι, η Σλόβαν όμως το γκολ της βραδιάς! (vid)
Άνοιξε τα… ρολά του στο τέλος ο Γκαζανίγκα, νίκη στο 90′ η Παρί! (vid)
Η Ίντερ σίγησε την πολυδιαφημισμένη επίθεση της Σίτι! (vids)
Κρύος ιδρώτας στη Σίτι: Πρόβλημα με Ντε Μπρούιν και βγήκε αλλαγή! (vids)
Μάντσεστερ Σίτι – Ίντερ: «Βράζει» στον πάγκο του ο Ιντζάγκι! (vid)
Μπριζ – Ντόρτμουντ: Δραστήριος ο Τζόλης, απίθανο δοκάρι οι Βέλγοι! (vids)
Το πιστεύει ο Φλικ: «Μπορούμε να κατακτήσουμε το Champions League»
Στα… περιστέρια το σουτ του Σαβίνιο από πολύ καλή θέση! (vid)
Champions League: Το είδαμε ΚΑΙ αυτό… Έγινε «καμίνι» το «Έτιχαντ» (vid)
Έφτασε Αθήνα για την ΑΕΚ ο Μαρσιάλ! (vid)
«Στο Ρέντη έμαθε να σουτάρει»: Απολαυστικό το πρώτο γκολ του Λάτσι στο Champions League! (vid)
Αγανάκτησε ο Κουντέ: «Πρέπει να απεργήσουμε!»
Νάπολι

Η Νάπολι «γλέντησε» την Κάλιαρι και ανέβηκε στη κορυφή της Serie A! (vids)

Η Νάπολι κατάφερε να επικρατήσει απέναντι στην Κάλιαρι (0-4) και έτσι ανέβηκε στην πρώτη θέση της Serie A.

Η Νάπολι φιλοξενήθηκε από την Κάλιαρι για τη Serie A και κατάφερε να πάρει τη νίκη με 0-4. Έτσι, έφτασε τους 9 βαθμούς και ανέβηκε στην κορυφή της βαθμολογίας, με την Κάλιαρι να μένει στους 2 και στην 18η θέση.

Η Νάπολι ήταν το φαβορί και μπήκε δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, παίρνοντας με το… καλημέρα τα ηνία και ασκώντας πίεση στην άμυνα των γηπεδούχων, σε μια προσπάθεια να βρει γρήγορο γκολ. Στο πρώτο δεκάλεπτο είχε ήδη δύο τελικές προσπάθειες, χωρίς αποτέλεσμα, όμως η κυριαρχία των παικτών του Κόντε επιβραβεύτηκε τελικά στο 18′, με τη βοήθεια και της τύχης.

Ο Λουκάκου έστρωσε την μπάλα στον Ντι Λορέντζο και ο τελευταίος έπιασε αμέσως το σουτ, με την μπάλα να κοντράρει στο πόδι αμυντικού, να αλλάζει πορεία και να καταλήγει στα δίχτυα. Το τέρμα αυτό βέβαια δεν οδήγησε σε ακόμα μεγαλύτερο καταιγισμό για τους «Παρτενοπέι», αφού η Κάλιαρι κατάφερε να ισορροπήσει την κατάσταση, κέρδισε σταδιακά μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και έχασε ευκαιρίες για την ισοφάριση.

Στο 44′ ο Κβαρατσκέλια πλησίασε στο 0-2, όμως είδε το σουτ του να κοντράρει και να φεύγει κόρνερ, με το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται δίχως κάτι άλλο αξιοσημείωτο. Στα 8 λεπτά των καθυστερήσεων πάντως ο σύλλογος της Σαρδηνίας έχασε μια καλή ευκαιρία να ισοφαρίσει, με τον Πίκολι να εκτελεί από τη γωνία της μικρής περιοχής αλλά να βρίσκει άσχημα την μπάλα και να τη στέλνει… απελπιστικά άουτ. Στις καθυστερήσεις προσπάθησε να ισοφαρίσει με ένα όμορφο σουτ αλλά η μπάλα κατέληξε τελικά κόρνερ. Τελικά, το 0-1 έμεινε μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου. Νάπολι

Η Νάπολι πήρε ακόμη ένα τρίποντο

Οι γηπεδούχοι είχαν και δοκάρι με έναν… κεραυνό εκτός περιοχής στο 56′, με τη Νάπολι να φροντίζει 10 λεπτά μετά να «καθαρίσει» το ματς. Το γκολ αυτό του Κβαρατσχέλια άλλαξε πλήρως την εικόνα της αναμέτρησης, με την Κάλιαρι να χάνει την πίστη της και τους «Παρτενοπέι» να κυριαρχούν ολοκληρωτικά. Στο 70′ λοιπόν, ένα… παιδικό λάθος στην άμυνα έδωσε στον Λουκάκου την ευκαιρία να πλασάρει από κοντά και να δώσει διαστάσεις θριάμβου στην επικράτηση της ομάδας του. Το… κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Μπουντζιόρνο που έκανε το 0-4 στις καθυστερήσεις.

Από εκεί και πέρα τα πάντα είχαν κριθεί, με τον Κόντε να φρεσκάρει την ομάδα του με αλλαγές, να ξεκουράζει τους σταρ του και τη Νάπολι να πανηγυρίζει μια πολύ εύκολη νίκη, που τη στέλνει -έστω και προσωρινά- στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.