Οι Ιταλοί… τρώνε τον Φονσέκα – To ιταλικό Gazzetta ξέρει τον επόμενο προπονητή της Μίλαν
Έρχονται αλλαγές στο σύστημα της Ρεάλ Μαδρίτης – Ο μεγάλος χαμένος στα πλάνα του Αντσελότι
Γεμίζει το «οπλοστάσιο» της Ρεάλ Μαδρίτης – Επιστρέφει το… μηχανάκι της «Βασίλισσας»
SkySports: «Υπάρχει θέμα Φονσέκα στη Μίλαν – Επαφές με Τέρζιτς»
Μαθήματα άμυνας από τον Μπαστόνι: «Έσβησε» τον Χάαλαντ! (vid)
Μια Σέλτικ να την πιείς στο ποτήρι, η Σλόβαν όμως το γκολ της βραδιάς! (vid)
Άνοιξε τα… ρολά του στο τέλος ο Γκαζανίγκα, νίκη στο 90′ η Παρί! (vid)
Γκίτενς… έκπληξη και γλυκό «διπλό» για την Ντόρτμουντ! (vids)

Με αέρα και στυλ η επάνοδος της Γιουβέντους στα «αστέρια» (vid)

Η Γιουβέντους έκανε αυτό που έπρεπε στο Τορίνο, επικράτησε με 3-1 της Αϊντχόφεν στην πρεμιέρα του Champions League.

Μετά από απουσία ενός χρόνου από την Ευρώπη, η Γιουβέντους επέστρεψε στο Champions League με «τρίμπαλο». Οι «μπιανκονέρι» επιβλήθηκαν με χαρακτηριστική άνεση της PSV Αϊντχόφεν με 3-1 και πήραν τους πρώτους τους τρεις βαθμούς στη League Phase. Ωστόσο, θα μπορούσαμε να πούμε ότι το ματς στο Τορίνο έκλεισε με μια πικρή…εσάνς. Μιας και για πρώτη φορά σε επίσημο ματς της η Γιούβε δέχτηκε γκολ. Στο πρωτάθλημα μετρά δυο νίκες και δυο ισοπαλίες αμφότερες με 0-0 και μέχρι πρότινος δεν είχε δεχτεί τέρμα.

Κάνε LIKE στη σελίδα του SPORTSKING στο FACEBOOK και μάθε πρώτος τα νέα της αγαπημένης σου ομάδας

Στο εικοστό λεπτό η Γιουβέντους απείλησε για πρώτη φορά με κεφαλιά του Νίκο Γκονζάλες. Ένα λεπτό αργότερα γράφτηκε ιστορία. Ο Κενάν Γιλντίζ άνοιξε το σκορ για την ομάδα του και έγινε ο νεότερος σκόρερ της στο Champions League, σε ηλικία 19 ετών και 136 ημερών, ξεπερνώντας τον Αλεσάντρο Ντελ Πιέρο ο οποίος είχε πετύχε το «παρθενικό» του γκολ τον Σεπτέμβριο του 1995 όταν ήταν 20 ετών και 300 ημερών. Μάλιστα, πανηγύρισε το τέρμα του όπως εκείνος…  Επιπλέον, ο Τούρκος ταλαντούχος άσος αναδείχθηκε MVP του αγώνα.

Έξι λεπτά αργότερα η Γιουβέντους έκανε το 2-0 απλοποιώντας τα πράγματα στην πρεμιέρα της νέας εποχής της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης. Τρομερή ενέργεια του Γκονζάλες ύστερα από μακρινή πάσα του Κοπμέινερς, με τον τελικό αποδέκτη της μπάλας να είναι ο ΜακΚένι ο οποίος από κοντά διπλασίασε τα ιταλικά τέρματα.

Ο Κοπμέινερς στο 45′ είχε μεγάλη ευκαιρία για το τρίτο γκολ της «Βέκια Σινιόρα». Το πέτυχε πάντως στο 52ο λεπτό με τον Αργεντίνο της άσο. Ο Νίκο Γκονζάλες με εξαιρετικό σουτ σκόραρε το πρώτο του γκολ στο Champions League και επί της ουσίας η υπόθεση τρεις βαθμοί τελείωσε για τους γηπεδούχους.

Το μόνο που κατάφεραν οι Ολλανδοί ήταν να πετύχουν το «γκολ της τιμής» στις καθυστερήσεις με τον Σαϊμπαρί (90’+3). Ώστε να χαλάσουν όπως είπαμε στην αρχή, το σερί του clean sheet της Γιουβέντους.