«Χ»άρις στον Ράγια η Άρσεναλ δεν ηττήθηκε από την Αταλάντα! (vids)
Η Ατλέτικο… ξέρανε τη Λειψία στο 90′! (vids)
Στάση Πριγκιπάτο για την Μπαρτσελόνα (vid)
Μυθικός Ράγια: Έβγαλε πέναλτι και στη συνέχεια απέκρουσε το «ριμπάουντ» στη γραμμή! (vid)
Η Ατλέτικο ισοφάρισε κόντρα στην Λειψία με το τέλειο πλασέ του Γκριεζμάν (vid)
Γιαμάλ λαμπρός δίνει ζωή στην Μπαρτσελόνα (vid)
Αταλάντα – Άρσεναλ: Τεράστια επέμβαση του Καρνεσέκι στο φάουλ του Σάκα (vid)
Χαμένος στο Πριγκιπάτο ο Τερ Στέγκεν – Σκοράρει με Ακλιούς η Μονακό (vid)
Με το… καλημέρα η Λειψία «σόκαρε» την Ατλέτικο – Το κάρφωσε ο Σέσκο (vid)
Ο Κόντε «υποκλίθηκε» στην εμφάνιση της Ίντερ με τη Σίτι!
Μια Λεβερκούζεν σκέτη απόλαυση στο Ρότερνταμ (vid)
Τεράστια απώλεια για Σίτι και Πεπ ενόψει Άρσεναλ!
Τρομακτική Λεβερκούζεν, ΔΙΑΛΥΕΙ από το ημίχρονο τη Φέγενορντ! (vids)
Η BILD στέλνει το αστέρι του Αλόνσο στη Ρεάλ κι ο Μπέλινγχαμ αγχώνεται!
Τουρκική υπόθεση τα δυο γκολ της Μπενφίκα στο «Μαρακανα» – Απίστευτο φάουλ το 0-2! (vids)

Η Ατλέτικο Μαδρίτης ζορίστηκε απέναντι στη Λειψία αλλά τελικά κατάφερε να πάρει τη νίκη με 2-1.

Ατλέτικο Μαδρίτης και Λειψία αναμετρήθηκαν για την πρώτη αγωνιστική του UEFA Champions League. Τελικά, οι Ισπανοί κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με 2-1, με την ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε να πετυχαίνει το νικητήριο γκολ στο 90ο λεπτό.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τις καλύτερες προϋποθέσεις για τη Λειψία. Οι Γερμανοί έφυγαν στην αντεπίθεση στο 5ο λεπτό μετά την επίθεση της Ατλέτικο Μαδρίτης με τον Σέσκο. Ο νεαρός επιθετικός τράβηξε πάνω του δύο αμυντικούς και στη συνέχεια έδωσε στον Οπέντα. Αυτός είδε τον Όμπλακ να κάνει μία μεγάλη επέμβαση στο σουτ του, ωστόσο η μπάλα κατέληξε ξανά στον Σέσκο.

Ο 21χρονος επιθετικός πήδηξε πιο ψηλά από όλους και έτσι έστειλε την μπάλα στην κενή εστία για το 0-1. Μετά το γκολ η Ατλέτικο κυριάρχησε στο γήπεδο, με τη Λειψία να στοχεύει στις αντεπιθέσεις. Στο 12ο λεπτό ο Άλβαρεζ είδε την προσπάθειά του από το κόρνερ του Γκριεζμάν να περνάει λίγο δίπλα από την εστία.

Στο 15′ οι Ισπανοί έφτασαν πολύ κοντά στην ισοφάριση. Ο Γκριεζμάν βρέθηκε απέναντι στην κενή εστία αλλά πριν προλάβει να σκοράρει ο Ορμπάν πρόλαβε να του βάλει την κόντρα και να μην επιτρέψει να γίνει το 1-1. Ατλέτικο

Η Ατλέτικο πήρε τη νίκη στο τέλος

Στο 25′ η Ατλέτικο είδε την μπάλα να βρίσκει στο δοκάρι και στη συνέχεια τον Γκουλατσί να απομακρύνει αλλά τελικά η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε κατάφερε να ισοφαρίσει στο 28′. Μετά από μία πάρα πολύ όμορφη επίθεση η μπάλα κατέληξε στον Γκριεζμάν. Αυτός έκανε ένα υπέροχο πλασέ και διαμόρφωσε το 1-1 του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός του αγώνα έπεσε. Οι δύο ομάδες έδειξαν πως ήθελαν τη νίκη αλλά δεν έπαιρναν και μεγάλα ρίσκα για να πετύχουν κάποιο γκολ. Στο 78′ η Λειψία είδε την κεφαλιά του Πόουλσεν να περνάει λίγο δίπλα από την εστία του Όμπλακ, ενώ στη συνέχεια ο Γκριεζμάν είδε τον Γκουλατσί να κάνει μία τεράστια επέμβαση, αλλά τελικά υπήρχε οφσάιντ, με την τελικά να μη μετράει ποτέ.

Τελικά, η Ατλέτικο Μαδρίτης κατάφερε να πάρει τη νίκη, καθώς στο 90ο λεπτό ο Χιμένεθ σκόραρε με το κεφάλι μετά τη σέντρα του Γκριεζμάν. Έτσι, διαμορφώθηκε το 2-1, το οποίο έμεινε μέχρι τη λήξη του ματς.