Champions League: Η βαθμολογία και το πρόγραμμα της 2ης αγωνιστικής
Podcast: Oh la, la… Μπορεί και πάλι κορυφή η Μαρσέιγ;
«Χ»άρις στον Ράγια η Άρσεναλ δεν ηττήθηκε από την Αταλάντα! (vids)
Η Ατλέτικο… ξέρανε τη Λειψία στο 90′! (vids)
Στάση Πριγκιπάτο για την Μπαρτσελόνα (vid)
Μυθικός Ράγια: Έβγαλε πέναλτι και στη συνέχεια απέκρουσε το «ριμπάουντ» στη γραμμή! (vid)
Η Ατλέτικο ισοφάρισε κόντρα στην Λειψία με το τέλειο πλασέ του Γκριεζμάν (vid)
Γιαμάλ λαμπρός δίνει ζωή στην Μπαρτσελόνα (vid)

Η ακαταλαβίστικη ενέργεια του Τερ Στέγκεν που προκάλεσε τα δεινά της Μπαρτσελόνα στο Πριγκιπάτο του Μονακό!

Τις τελευταίες ώρες ο τερματοφύλακας της Μπαρτσελόνα, Μαρκ Αντρέ Τερ Στέγκεν έγινε αποδέκτης υποτιμητικών σχολίων. Οι «μπλαουγκράνα» βάζουν στον… τάκο τον Γερμανό κίπερ καθώς τον θεωρούν ως τον κύριο υπεύθυνο της ήττας της ομάδας τους στο Πριγκιπάτο του Μονακό. Οι Μονεγάσκοι επικράτησαν με 2-1 των Καταλανών στην πρεμιέρα της League Phase του Champions League και τους ανάγκασαν να μπουν με το… αριστερό στη διοργάνωση.

Κάνε LIKE στη σελίδα του SPORTSKING στο FACEBOOK και μάθε πρώτος τα νέα της αγαπημένης σου ομάδας

Ο Τερ Στέγκεν έκανε το μοιραίο λάθος στο 10ο λεπτό της αναμέτρησης. Πάσαρε λάθος στον συμπαίκτη του, Έρικ Γκαρσία και ουσιαστικά τον εξέθεσε με τον Καταλανό μέσο να παίρνει απευθείας κόκκινη κάρτα θυσιάζοντας τον εαυτό του για να σώσει ένα βέβαιο γκολ. Στη συνέχεια, έξι λεπτά μετά ο Γερμανός τερματοφύλακας δέχθηκε το γκολ από τους Μονεγάσκους μη κάνοντας καν προσπάθεια να απομακρύνει τον κίνδυνο.

Διάβασε επίσης: Στάση Πριγκιπάτο για την Μπαρτσελόνα (vid)

Η ακαταλαβίστικη ενέργεια του Τερ Στέγκεν

Παρατηρώντας τη φάση της αποβολής του Έρικ Γκαρσία, διαπιστώνει κανείς πως ο Τερ Στέγκεν κάνει ενέργεια που ουδείς μπορεί να καταλάβει. Ενώ έχει ξεκάθαρες επιλογές δεξιά και αριστερά αποφασίζει να δώσει πάσα στον παίκτη που είναι μαρκαρισμένος από δύο αντιπάλους. Μια ακαταλαβίστικη ενέργεια που πλήγωσε ανεπανόρθωτα την Μπαρτσελόνα. Στις δηλώσεις του ο Γερμανός τερματοφύλακας πήρε πάνω του την ευθύνη της ήττας από τη Μονακό.

«Δεν καταλαβαινόμασταν καλά μετά από αυτή την κατάσταση. Νιώθω άσχημα για τον Έρικ, τον πονάει. Παίζαμε για 80 λεπτά με παίκτη λιγότερο. Δεν καταλαβαινόμασταν στον αγωνιστικό χώρο, συνέβη κάτι που δεν πρέπει να συμβαίνει σε κανέναν. Βέβαια αυτά τυχαίνουν στο ποδόσφαιρο. Η ήττα πονάει, γιατί με δέκα παίκτες στο γήπεδο σταθήκαμε με το κεφάλι ψηλά και προσπαθήσαμε να πάρουμε έστω τον πόντο» ανέφερε μεταξύ άλλων ο Τερ Στέγκεν.