Έβγαλε κακία ο Σίλβα: «Η Λίβερπουλ παίζει για να μας κερδίσει, η Άρσεναλ… όχι»
Την βαρέθηκε και ο… Σιμεόνε – «Χ»αρούμενη με την ισοπαλία η Ατλέτικο (vid)
Η «κανονιά» που τρέλανε την Μίλαν – Ο Γκάμπια… «σκότωσε» την Ίντερ (vid)
Για γέλια η Λυών – Την άφησε τέζα η Μαρσέιγ των… δέκα παικτών (vid)
«Ροσονέρο» θρίαμβος στο ντέρμπι του Μιλάνου! (vids)
Ξέσπασε ο Αρτέτα για την κόκκινη κάρτα – «Στα επόμενα 100 ματς θα έχουμε αποβολές»
COPE: Διέλυσε το γόνατο του ο Τερ Στέγκεν – Οκτώ μήνες εκτός ο αστέρας της Μπαρτσελόνα
Ο Πούλισικ «διέλυσε» την άμυνα της Ίντερ και πέτυχε γκολάρα για τη Μίλαν (vid)
Ανεκδιήγητος Χάαλαντ στο 2-2 της Σίτι, έριξε τη μπάλα στο κεφάλι παίκτη της Άρσεναλ (vid)
Έξαλλος ο Γκουαρντιόλα: «Η Άρσεναλ έκανε όλο καθυστερήσεις – Οι παίκτες μου να αγνοούν τους διαιτητές»
Η εξωπραγματική 30αρα μπαλιά του Γιαμάλ με το εξωτερικό στο γκολ του Ραφίνια (vid)
Βιγιαρεάλ – Μπαρτσελόνα: Με πέντε… κανονιές έριξε το «υποβρύχιο» στον πάτο (vid)
Έφυγε από τη Ρόμα ο Ντε Ρόσι και ήρθε η νίκη με τριάρα! (vids)
Στουτγκάρδη – Ντόρτμουντ: Ξεγυρισμένη 5αρα των Σουηβών στον Γκιρασί (vid)
Σοκ στην Μπαρτσελόνα – Έφυγε με φορείο κλαίγοντας από το γήπεδο ο Τερ Στέγκεν! (vid)
Ίντερ

Η Μίλαν κατάφερε να πάρει τη νίκη στο μεγάλο ντέρμπι του Μιλάνου, επικρατώντας με 1-2 απέναντι στην Ίντερ.

Η Μίλαν πήρε παληκαρίσιο «διπλό» κόντρα στην Ίντερ χάρη σε γκολ του Γκάμπια στην εκπνοή (89′), «πιάνοντας» τη μισητή αντίπαλο στον βαθμολογικό πίνακα και ούσα πλέον στο -3 από την κορυφή. Μεγάλη «ανάσα» για τον Φονσέκα, εμφανή τα σημάδια βελτίωσης των «ροσονέρι».

Η Μίλαν είναι η ομάδα που μπήκε πολύ πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, απειλώντας αρχικά με μια ωραία ενέργεια του Λεάο στο 3′ και με δυνατή κεφαλιά του Μοράτα δύο λεπτά μετά, την οποία απέκρουσε ωστόσο ο Σόμερ. Η υπεροχή των φιλοξενούμενων «καρποφόρησε» με την συμπλήρωση 10 λεπτώνν αγώνα, όταν ο Πούλισικ έκανε μια εξαιρετική ενέργεια, πέρασε… όποιον βρήκε μπροστά του και εκτέλεσε τον Ελβετό γκολκίπερ για να διαμορφώσει το 0-1.

Το τέρμα αυτό πάντως… αφύπνησε τους «νερατζούρι», οι οποίοι έκαναν αισθητή την παρουσία τους στο 15′ με κεφαλιά του Λαουτάρο Μαρτίνες, η οποία πέρασε άουτ. Ο Ντάμφρις στο 24′ έχασε νέα καλή στιγμή για τους γηπεδούχους και τελικά ισοφάριση ήρθε τρία λεπτά μετά. Λαουτάρο και ΝτιΜάρκο συνεργάστηκαν, με τον τελευταίο να κάνει το σουτ και φέρνει την αναμέτρηση στα ίσα. Μίλαν

Η Μίλαν… επιτέλους κέρδισε την Ίντερ

Το σύνολο του Ιντσάγκι είχε πάρει πια τα ηνία του αγώνα, με τον Μκιταριάν να απειλεί στο 37′ και τον Μενιάν να κάνει μεγάλη επέμβαση σε σουτ του Λαουτάρο στο 41′. Αυτή ήταν και η τελευταία καλή στιγμή στο πρώτο μέρος, με τους «ροσονέρι» να είναι ανώτεροι για ένα τέταρτο, αλλά από εκεί και πέρα να μην μπορούν να κρατήσουν ιδιαίτερα την μπάλα και την Ίντερ να πιέζει για να φτάσει στην ανατροπή.

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους ο Έιμπραχαμ ανατράπηκε από τον Σόμερ, όμως ο διαιτητής είπε να συνεχιστεί το παιχνίδι δίχως να του πει ο VAR να τσεκάρει ο ίδιος την φάση στο βίντεο. Ο ρυθμός της αναμέτρησης ήταν καλός, με τον Λεάο να μην καταφέρνει να απειλήσει όπως θα ήθελε στο 58′ και τον Μενιάν να κάνει μεγάλη απόκρουση 3 λεπτά μετά στην προσπάθεια του Τουράμ.

Στο 65′ ο ρέφερι έδειξε την άσπρη βούλα για χέρι του Λαουτάρο, όμως μέσω VAR πήρε πίσω την απόφασή του, κρίνοντας πως η μπάλα βρήκε στον ώμο του Αργεντινού. Τέσσερα λεπτά μετά ο Λεάο δοκίμασε το πόδι του, με τον Σόμερ να μπλοκάρει. Οι φιλοξενούμενοι έχασαν ακόμα μεγαλύτερη ευκαιρία στο 76′, με τις δύο ομάδες να μπαίνουν ισόπαλες στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Εκεί η Μίλαν κατάφερε να βρει το «χρυσό» γκολ που έψαχνε με κεφαλιά του Γκάμπια στο 89′, φεύγοντας από το μεγάλο ντέρμπι με το τρίποντο που την φέρνει ισόβαθμη με τους «νερατζούρι» και στο -3 από την κορυφή!