Ρόμα – Μπιλμπάο: Ατσαλάκωτοι Βάσκοι στο «Ολίμπικο» (vid)
Λιόν – Ολυμπιακός: Έξι λεπτά έκαναν τη ζημιά (vid)
Παρέδωσε στην άμυνα ο Ολυμπιακός και ο Μπενραχμά έκανε το 2-0 για τη Λιόν (vid)
Παραλίγο το γκολ η Λιόν – Το δοκάρι του Λακαζέτ (vid)
Με 10 η Τότεναμ μόλις από το 8′, αλλά αυτή άνοιξε το σκορ! (vids)
Βρίσκει ηρεμία και νέο δεινό σκόρερ η Ρόμα, 1-0 με Ντόβμπικ την Μπιλμπάο (vid)
Η μεγάλη στιγμή του Ολυμπιακού με Ροντινέι να παγώσει τη Λιόν (vid)
Ολυμπιακός: Το σήμα του νικητή του Conference στο μανίκι της φανέλας (vid)
Από την Πάτρα με αγάπη και… τεντούρα – Πρώτη γκολάρα με τη Μόντσα ο Κυριακόπουλος και πρόκριση(vid)
Η Ίντερ δίνει μέχρι και παίκτη για την… καψούρα της στην Τότεναμ
Λυών – Ολυμπιακός: Ριζική αλλαγή στο σύστημα ο Μεντιλίμπαρ, αυτή είναι η ενδεκάδα (pic)
Ξέσπασε ο Ενρίκε: «Θα δεχόμουν 50% μείωση για να μη μιλάω στον Τύπο»
La Liga

Η Ατλέτικο Μαδρίτης έστω και την ύστατη στιγμή πήρε διπλό στο «Μπαλαΐδος» ενάντια στη Θέλτα με γκολ του Άλβαρεζ.

Με φόρα στο κυριακάτικο ντέρμπι της Μαδρίτης θα πάει η Ατλέτικο. Χάρη στο νικητήριο γκολ του Χούλιαν Άλβαρεζ, οι «ροχιμπλάνκος» πλησίασαν την πρωτοπόρο, Μπαρτσελόνα στους έξι βαθμούς και τη Ρεάλ στους δύο. Τρίτη θέση για την ομάδα του Τσόλο Σιμεόνε και έπεται συνέχεια.

Κάνε LIKE στη σελίδα του SPORTSKING στο FACEBOOK και μάθε πρώτος τα νέα της αγαπημένης σου ομάδας

Η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε ανέβηκε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας, λίγες μέρες πριν υποδεχτεί τη Ρεάλ Μαδρίτης στο «Μετροπολιτάνο». Το παιχνίδι ξεκίνησε με δύο καλές ευκαιρίες, μία για κάθε ομάδα, με τους Καρέιρα και Γκριεζμάν να απειλούν στο πρώτο ημίχρονο, το οποίο δεν είχε πολλές ακόμα αξιοσημείωτες φάσεις. Στο 56ο λεπτό, ο Μπόρχα Ιγκλέσιας πραγματοποίησε εξαιρετική ατομική ενέργεια και σούταρε, αλλά ο τερματοφύλακας της Ατλέτικο, Γιαν Όμπλακ, έκανε εντυπωσιακή απόκρουση.

Στο 81′, ο Ρικέλμε δοκίμασε δυνατό σουτ, όμως ο τερματοφύλακας της Θέλτα, Γκουάιτα, επενέβη με ακόμα μία εντυπωσιακή απόκρουση. Τελικά, η Ατλέτικο βρήκε το πολυπόθητο γκολ στο 90ο λεπτό, όταν μετά από σέντρα του Γκριεζμάν, ο Άλβαρεζ με προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, διαμορφώνοντας το τελικό 0-1.

Όλα τα λεφτά στο διπλό της Ατλέτικο και «κλειδί» στη νίκη αυτή ήταν η εμφάνιση του Όμπλακ. Ο Σλοβένος διεθνής τερματοφύλακας ήταν καταπληκτικός απόψε. Αποσόβησε τους κινδύνους και δήλωσε παρών όπου χρειάστηκε με μεγάλες επεμβάσεις.