Γκολ σκέτη… ζωγραφιά από τον Πέδρι: Και 2-0 η Μπαρτσελόνα! (vid)
Η στιγμή που περίμενε κάθε φίλος της ΑΕΚ έφτασε: Ντεμπούτο για Μαρσιάλ! (vid)
ΑΕΚ – ΠΑΟΚ: Αυτό θα πει ποδοσφαιρικός πολιτισμός – Έγιναν κολλητοί Αλμέιδα και Λουτσέσκου! (vids)
ΑΕΚ – ΠΑΟΚ: Τα δύο γκολ από το μεγάλο ντέρμπι! (vids)
Ντιέγκο Αλόνσο: Η τρίχα… κάγκελο στις δηλώσεις του μετά το ματς με τον ΟΦΗ! (vid)
ΟΦΗ – Παναθηναϊκός 0-1: Οι φάσεις και το γκολ της αναμέτρησης! (vids)
Δεν… ακούει και δεν βλέπει κανέναν η Λίβερπουλ στην κορυφή! (vid)
Λίβερπουλ – Τσέλσι: Τα γκολ που τα άλλαξαν όλα σε μερικά λεπτά! (vids)
Ο Γκριεζμάν παραλίγο να αποβληθεί με τον πιο αστείο τρόπο: Τον έσωσε το VAR! (vid)
To VAR «σκότωσε» το ποδόσφαιρο στην Αγγλία: Δεν δόθηκε καθαρή κόκκινη στην Τσέλσι! (vid)
Λίβερπουλ – Τσέλσι: Άχαστος ο Σαλάχ από τα 11 μέτρα! (vid)
Ακάθεκτη η Ατλέτικο – Ανατροπή και τρίποντο με MVP τον Γκριεζμάν!
Παναθηναϊκός: Μπάλντοκ για σένα – Ο Τετέ σκόραρε και συγκίνησε (vid)
Βουλώνει στόματα η Σίτι του Γκουαρντιόλα – Το ρεκόρ που ζηλεύουν όλοι!
Buzzer – beater η Σίτι – Δάγκωσε στο 96′ την Γουλβς (vid)
Serie A

«Πύρρειος» νίκη της Νάπολι στην Έμπολι και… κορυφή ο Κόντε (vid)

Η Νάπολι έφυγε... ατσαλάκωτη από την έδρα της Έμπολι (1-0) χάρις το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Χβίτσα Κβαρατσχέλια.

Η «ροπαλιά» του Χβίτσα Κβαρατσχέλια ήταν αρκετή για την Νάπολι. Η ομάδα του Αντόνιο Κόντε πέρασε νικηφόρα και από την έδρα της Έμπολι (1-0) και ανέβηκε ξανά στο ρετιρέ της βαθμολογίας της Serie A.

8η αγωνιστική της Serie A και η πρωτοπόρος Νάπολι του Αντόνιο Κόντε είχε μπροστά της μια δύσκολη αποστολή. Να τεθεί αντιμέτωπη με μια από τις πιο σκληροτράχηλες ομάδες της κατηγορίας, την μαχητική Έμπολι. Ο βαθμός δυσκολίας για τους Ναπολιτάνους ήταν ακόμη μεγαλύτερος καθώς το παιχνίδι έγινε στην έδρα της Έμπολι.

Από το πρώτο λεπτό φάνηκε πως η σημερινή δοκιμασία των «Παρτενοπέι» θα ήταν πολύ δύσκολη. Εσπόσιτο και Κολόμπο πίεσαν πολύ την άμυνα της Νάπολι. Στο πρώτο ημίχρονο η Έμπολι ήταν σαφώς καλύτερη. Πίεσε την αντίπαλό της, δημιούργησε τις συνθήκες για το γκολ όμως η μπάλα δεν έφθασε ποτέ στο πλεκτό των φιλοξενούμενων. Από πλευράς Νάπολι, τα ατού της ομάδας του Αντόνιο Κόντε παρέμεναν μπλοκαρισμένα χωρίς έχοντας ελάχιστες καλές στιγμές στα πρώτα 45′. Μοιραία το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε στο 0-0.

Με Κβαρατσχέλια το «διπλό» της Νάπολι

Στο δεύτερο ημίχρονο η Νάπολι μπήκε στον αγωνιστικό χώρο όχι μόνο για να ισορροπήσει αλλά για να βάλει τη σφραγίδα της στον αγώνα. Λουκάκου, Κβαρατσχέλια και Πολιτάνο ανέβασαν ταχύτητα και πίεσαν για το γκολ που θα έδινε το προβάδισμα στην ομάδα τους. Τελικά αυτό ήρθε στο 63ο λεπτό του αγώνα. Ο Πολιτάνο κέρδισε πέναλτι. Διαιτητής και VAR επέδειξαν την εσχάτη των ποινών και ο Κβαραχτσέλια δεν έχασε την ευκαιρία. Έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και έκανε το 1-0 για την Νάπολι.

Στο υπόλοιπο μέρος του παιχνιδιού κυριάρχησαν οι άμυνες. Από τη μία η Νάπολι δεν έδινε δικαιώματα στην Έμπολι να πιστέψει την ισοφάριση. Από την άλλη οι γηπεδούχοι δεν άφησαν κενούς χώρους. Έτσι το γκολ του Κβαρατσχέλια ήταν αυτό που έκρινε την αναμέτρηση. Σπουδαίο διπλό για τους Ναπολιτάνους.