Γιουνάιτεντ, χάνεις και τους… τέσσερις – Ξεπουλάει όλη την άμυνα!
Επίσημο: Η πρώτη χώρα της Ευρώπης που είπε «ΟΧΙ» στο VAR! (pic)
Μπαρτσελόνα: Φέρνει τον… ξεχασμένο για την μεσαία γραμμή – Μεταγραφή από το Κατάρ!
Ο Ποτσετίνο έβγαλε στην σέντρα τους… ηγέτες – «Σοβαρά, μόνο εγώ φταίω;»
Ράγισε καρδιές ο Φερνάντες: «Πονούσα για έξι μήνες! Ήμουν με ενέσεις και φάρμακα, δεν άντεξα…»
Ίντερ

Είναι να μην παίζει με ομάδα του Τορίνο!

Η Ίντερ αγχώθηκε αλλά τελικά επικράτησε 2-1 της Τορίνο χάρη σε δύο τέρματα του Ικάρντι.

Σε ένα παιχνίδι με αρκετό βαθμολογικό ενδιαφέρον κυρίως για τους γηπεδούχους, η Ίντερ υποδέχθηκε την Τορίνο στο «Σαν Σίρο» για την δέκατη αγωνιστική του πρωταθλήματος της Serie A. Οι «νερατζούρι» ήθελαν πάση θυσία το τρίποντο της νίκης που θα τους έδινε από την μία μεγάλη ψυχολογική στήριξη και από την άλλη θα την ξεκολλούσαν από το δεύτερο μισό της βαθμολογίας, όπου και βρίσκονταν.

Με το χαμόγελο εν τέλει από το γήπεδο έφυγαν οι γηπεδούχοι που επικράτησαν με 2-1 των αντιπάλων τους χάρη σε γκολ που σημείωσε ο Ικάρντι. Για την Τορίνο είχε μειώσει προσωρινά ο Μπελότι.

Στον αγωνιστικό χώρο, οι δύο ομάδες έπαιξαν αρκετά ισορροπημένα, βρήκαν σταδιακά τα πατήματά τους στο χορτάρι και κυνήγησαν το γκολ που θα τις έβαζε σε ρόλο οδηγού στο παιχνίδι.

Στην περισσότερη διάρκεια του αγώνα, κυρίαρχη στο γήπεδο ήταν η Ίντερ, η οποία διατηρούσε κλειστούς τους διαδρόμους προς την περιοχή της και προσπαθούσε ταυτόχρονα να δημιουργήσει φάσεις με προϋποθέσεις μπροστά από τα καρέ του αντίπαλου γκολκίπερ.

Οι ισορροπίες μέσα στον αγωνιστικό χώρο κράτησαν μόλις για 35′ αγωνιστικά λεπτά, αφού τότε ήρθε ο Μάουρο Ικάρντι να εκμεταλλευθεί την αδράνεια των αντίπαλων αμυντικών και να κάνει το 1-0 για την ομάδα του.

Η Τορίνο προσπάθησε να αντιδράσει και να δημιουργήσει οργανωμένα φάσεις για γκολ αλλά χωρίς επιτυχία, αφού η άμυνα των «νερατζούρι» διατηρήθηκε αδιάσπαστη, με την Τορίνο να μην καταφέρνει να… τρυπώσει στην περιοχή του Χαντάνοβιτς.

Στο 63ο λεπτό της αναμέτρησης, ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν εν τέλει να φτάσουν με αξιώσεις στην αντίπαλη περιοχή, όταν ο Αντρέα Μπελότι εκμεταλλεύθηκε την αδράνεια στην άμυνα των «νερατζούρι» και από κοντά έκανε το 1-1 για την ομάδα του.

Τρία λεπτά μετά ο Έντερ σπατάλησε μία μοναδική ευκαιρία να δώσει εκ νέου το προβάδισμα στην ομάδα του αλλά το σουτ του κόπηκε από την αντίπαλη άμυνα πριν γίνει παραπάνω επικίνδυνο.

Το γκολ που έψαχνε η Ίντερ ήρθε εν τέλει στο 88ο λεπτό της αναμέτρησης όταν ο Ικάρντι έγινε κάτοχος της μπάλας και χωρίς να το σκεφτεί εξαπέλυσε ένα σουτ που κατέληξε στα δίχτυα του κίπερ της Τορίνο, κάνοντας το 2-1 για την ομάδα του.

Μέχρι τα 90′ δεν άλλαξε κάτι και έτσι η Ίντερ πήρε ανάσα με τους τρεις αυτούς πολύτιμους βαθμούς.