Το πιστεύει ο Τούχελ: «Ο Γκνάμπρι θα παίξει με Ρεάλ και θα σκοράρει κιόλας»
Γιουνάιτεντ, χάνεις και τους… τέσσερις – Ξεπουλάει όλη την άμυνα!
Επίσημο: Η πρώτη χώρα της Ευρώπης που είπε «ΟΧΙ» στο VAR! (pic)
Μπαρτσελόνα: Φέρνει τον… ξεχασμένο για την μεσαία γραμμή – Μεταγραφή από το Κατάρ!
Ράγισε καρδιές ο Φερνάντες: «Πονούσα για έξι μήνες! Ήμουν με ενέσεις και φάρμακα, δεν άντεξα…»
Premier League για τις παραβάσεις της Σίτι: «Ετοιμαστείτε! Θα λυθεί άμεσα…»
Ο Κλοπ διέλυσε το πλάνο της Τσέλσι – Είπε «όχι» και τον κράτησε στο Άνφιλντ!
Μπαρτσελόνα: Ο αρχηγός της αποχωρεί για… μικρομεσαία ομάδα της La Liga!
Τούχελ: «Οι οπαδοί με θέλουν για πάντα στην Μπάγερν, αλλά…»
Από… κλεισμένος στον πάγο – Η Ρεάλ αλλάζει στρατηγική για την ενίσχυση της άμυνας
Ντόρτμουντ

Θα μιλάς καλά για τον Ομπαμεγιάνκ!

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Πιέρ Εμερίκ Ομπαμεγιάνγκ, ο οποίος σημείωσε χατ- τρικ η Μπορούσια Ντόρτμουντ επικράτησε εντός έδρας με σκορ 4-0 της Μπενφίκα και πέρασε στους "8".

Στο πρώτο παιχνίδι ήταν ο μοιραίος.

Στη ρεβάνς έγινε… ωραίος.

Ο Πιέρ Εμερίκ Ομπαμεγιάνγκ σημείωσε χατ- τρικ στην εντός έδρας νίκη της Μπορούσια Ντόρτμουντ επί της Μπενφίκα με σκορ 4-0 και έτσι οι Γερμανοί πέρασαν άνετα στους “8” του Τσάμπιονς Λιγκ.

TO MATΣ

H Μπορούσια Ντόρτμουντ στο ματς της Πορτογαλίας έδειξε πως ήταν καλύτερη από τη Μπενφίκα, αλλά, δεν μπόρεσε να σκοράρει αν και είχε κλασικές ευκαιρίες με τον Πιέρ Εμερίκ Ομπαμεγιάνγκ να χάνει τις περισσότερες και τους “αετούς” να παίρνουν τη νίκη με σκορ 1-0.

Οι Γερμανοί ήξεραν πως έπρεπε να πιάσουν από τα… μούτρα τους Πορτογάλους και να σκοράρουν γρήγορα, ώστε να το έργο τους να γίνει ευκολότερο στη συνέχεια. Η ευχή τους έγινε πραγματικότητα αρκετά νωρίς και συγκεκριμένα στο τέταρτο λεπτό με τον Γκαμπονέζο φορ.

Ο Πούλισιτς σέντραρε και ο Ομπαμεγιάνγκ με κοντινή κεφαλιά έκανε αυτό που ξέρει καλύτερα. Έστειλε την μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα και έβαλε “φωτιά” στις εξέδρες του “Σίγκναλ Ιντούνα Παρκ”. Αυτό το γκολ έδωσε “φτερά” στα πόδια των γηπεδούχων που έδειχναν ικανοί να πετύχουν πολλά γκολ, καθώς η ανασταλτική λειτουργία της Μπενφίκα δεν ήταν και οι καλύτεροι με τους Ίβηρες να χάνουν πολλές φορές και μάλιστα εύκολα τη μπάλα στο κέντρο δίνοντας έτσι τη δυνατότητα στους γηπεδούχους να βγαίνουν σε επιθέσεις που μύριζαν… γκολ.

Παρόλα αυτά ο Έντερσον, αν και είδε αρκετή δουλειά, είδε την εστία του να παραβιάζεται μονάχα μία φορά στο πρώτο μέρος. Ωστόσο, οι παίκτες του Τόμας Τούχελ δεν ήθελαν να παίξουν παράταση και το έδειξαν στο δεύτερο ημίχρονο, όπου ήταν πιο αποτελεσματικοί σημειώνοντας τρία γκολ!

Το 2-0 αρχικά έγινε από τον Πούλισιτς στο 59′ μετά από πολύ ωραία κάθετη πάσα του Πίστσεκ με τον νεαρό παίκτη να “σκάβει” τη μπάλα πάνω από τον Βραζιλιάνο τερματοφύλακα που δεν μπορούσε να κάνει κάτι παραπάνω. Από εκεί και πέρα ήταν σειρά του Ομπαμεγιάνγκ να “μιλήσει”. Ο έμπειρος στράικερ από κοντά “έγραψε” το 3-0 δύο λεπτά αργότερα (61′), καθαρίζοντας στην ουσία την υπόθεση πρόκριση για τη Μπορούσια Ντόρτμουντ.

Όμως ο Αφρικανός φορ δεν έμεινε εκεί, καθώς σκόραρε και στο 85′ και έκανε το 4-0 που έμεινε μέχρι τέλους.