Κρίσταλ Πάλας: Η Μπράιτον του φετινού καλοκαιριού
Σαν το καλό κρασί: Μόντριτς και Κρόος κάνουν και φέτος τη διαφορά στη La Liga (stats)
Μπαρτσελόνα: Στον… πάγο ο Μπερνάρντο Σίλβα – Η θέση που «καίει» τον Τσάβι
Τα τρία μεγαθήρια που μπαίνουν… σφήνα στην εξίσωση Ρεάλ Μαδρίτης – Λούνιν
Ο Φαμπρίτσιο Ρομάνο έβγαλε στη φόρα το μυστικό της ρήτρας του Γκιμαράες!
Ίντερ

Η Ίντερ δεν θα χτιστεί σε μια μέρα

Η Ίντερ έμεινε για 8ο σερί παιχνίδι χωρίς νίκη μετά την ήττα από τη Σασουόλο με 2-1 μέσα στο Μιλάνο ,δείχνοντας πως πρέπει να αλλάξουν πολλά για να επανέλθει ο σύλλογος στις επιτυχίες.

Η Ίντερ χρειαζόταν μια νίκη για να παραμείνει στο “κόλπο” για την 6η θέση και φυσικά να φτιάξει όσο μπορεί το βαρύ κλίμα που επικρατεί στο “Ζουζέπε Μεάτσα”. Η αδιάφορη Σασουόλο έδειχνε να είναι το ιδανικό θύμα αλλά τα πράγματα πήραν πολύ διαφορετική τροπή.

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο ξεκίνημα και είχαν κάποιες καλές στιγμές για να ανοίξουν το σκορ αλλά αυτοί που σκόραραν πρώτοι ήταν οι παίκτες της Σαουόλο. Στο 37ο λεπτό ο Μπεράρντι έστρωσε για τον Ιαμέλο που με ωραίο σουτ έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του.

Η Ίντερ έδειχνε να τα έχει χαμένα και οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το κοινό να αποδοκιμάζει έντονα τους παίκτες του υπηρεσιακού προπονητή, Στέφανο Βέκι.

Στο δεύτερο μέρος μπήκαν στο ματς οι Έντερ και Ανσάλντι που έδωσαν νέα πνοή στην επίθεση, αλλά κόντρα στη ροή του αγώνα οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν και δεύτερο τέρμα. Στο 51ο λεπτό ο Λιρόλα έκανε ωραία ενέργεια και την κατάλληλη στιγμή έκανε το γύρισμα για τον Ιαμέλο που από κοντά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Χαντάνοβιτς.

Στη συνέχεια ο προπονητής της Ίντερ έριξε στο ματς και τον Μπαρμπόσα θέλοντας να παίξει φουλ επίθεση προκειμένου να βρει ένα γκολ που θα την βάλει ξανά στο ματς. Αυτό το τέρμα ήρθε στο 70ο λεπτό με το ωραίο διαγώνιο σουτ του Έντερ.

Στα υπόλοιπα λεπτά οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να φέρουν το ματς στα ίσα αλλά οι παίκτες της Σασουόλο αμύνθηκαν υποδειγματικά και κατάφεραν να πάρουν ένα πολύ μεγάλο διπλό.

Με αυτή την ήττα η Ίντερ έμεινε για 8ο σερί παιχνίδι χωρίς νίκη και θα πρέπει να συμβιβαστεί με την ιδέα πως δεν θα αγωνιστεί στην Ευρώπη από τη νέα σεζόν.