Ο Φαμπρίτσιο Ρομάνο έβγαλε στη φόρα το μυστικό της ρήτρας του Γκιμαράες!
Ο Τέρι αποκάλυψε τη χειρότερη κίνηση που έκανε ποτέ προπονητής στην Τσέλσι! (vid)
Τσέλσι

Ξεκίνησαν με το αριστερό οι πρωταθλητές

Η Μπέρνλι "έκαψε" την πρωταθλήτρια Τσέλσι, αποδρώντας από το "Σταμφορντ Μπριτζ" με το διπλό χάρη στη νίκη της με 3-2.

Στην πρεμιέρα της Πρέμιερ Λιγκ η Τσέλσι υποδέχθηκε στο “Στάμφορντ Μπριτζ” την Μπέρνλι. Οι “μπλε” πλήρωσαν την πρόωρη κόκκινη κάρτα που δέχθηκαν και σε συνδυασμό με την καθυστερημένη αφύπνισή τους ηττήθηκαν με 3-2 από την Μπέρνλι.

Η κακή μέρα για τους “μπλε” από το πρωϊ φάνηκε, καθώς μόλις στο 13ο λεπτό ο Κέιχιλ αποβλήθηκε μετά από απευθείας κόκκινη κάρτα που αντίκρισε ο Κέιχιλ για απρόσεκτο τάκλιν.

Αυτή η αριθμιτική ανισορροπία λειτούγησε καταλυτικά στην εξέλιξη του αγώνα με τους φιλοξενούμενους να μπαίνουν μπροστά στο σκορ στο 23ο λεπτό. Ειδικότερα, ο Βόουκς μετά τη σέντρα του Λόουτον με προβολή πρόλαβε τον Νταβίντ Λουίζ και νίκησε τον Κουρτουά για το 1-0.

Οι πρωταθλητές Αγγλίας ήταν εμφανώς εκνευρισμένοι με την εξέλιξη του παιχνιδιού και πραγματοποιούσαν πολλά λάθη στη προσπάθειά τους να αναπτυχθούν.

Έτσι, το δεύτερο τέρμα ήταν θέμα χρόνου να έρθει και αυτό συνέβη στο 39ο λεπτό με τον Γουόρντ με έναν κεραυνό από πλάγια θέση να διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας του. Σαν να μην έφτανε αυτό για τη Τσέλσι, δέχτηκε και τρίτο τέρμα τέσσερα λεπτά αργότερα με τον Βόουκς με κεφαλιά να ανεβάζει το δείκτη του σκορ στο 3-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Τσέλσι επιχείρησε να αντιδράσει αλλά το απευθείας χτύπημα φάουλ του Αλόνσο απομάκρυνε σε κόρνερ ο Χίτον στο 60ο λεπτό.

Οι ελπίδες των γηπεδούχων για ένα θετικό αποτέλεσμα αναπτερώθηκαν στο 68ο λεπτό όταν ο νεοεισελθόντας Μοράτα με κεφαλιά μετά από σέντρα του Γουίλιαν μείωσε σε 2-1.

Ωστόσο, αυτές οι ελπίδες γκρεμίστηκαν στο 81ο λεπτό όταν ο Φάμπρεγκας δέχτηκε δεύτερη κόκκινη κάρτα για επικίνδυνο μαρκάρισμα, με αποτέλεσμα να αφήσει την ομάδα του με 9 παίκτες.

Ακόμα και με 9 παίκτες, όμως, η Τσέλσι δεν παρέδιδε τα όπλα και μείωσε σε 3-2 στο 88ο λεπτό με τον Μοράτα με κεφαλιά να τροφοδοτεί τον προωθημένο Λουίζ και τον Βραζιλιάνο να σκοράρε με πλασέ στην κίνηση.

Παρ΄όλα αυτά, αυτό δεν ήταν αρκετό, με συνέπεια το 3-2 να παραμείνει μέχρι τέλους και η Μπέρνλι να κατακτήσει ένα μεγάλο διπλό στο “Στάμφορντ Μπριτζ”.