Ο Φαμπρίτσιο Ρομάνο έβγαλε στη φόρα το μυστικό της ρήτρας του Γκιμαράες!
Home Page

Διατήρησαν το αήττητο

Βαλένθια και Ατλέτικο Μαδρίτης διατήρησαν το αήττητο στο φετινό πρωτάθλημα με «λευκή» ισοπαλία 0-0.

Οι Βαλένθια υποδέχτηκε την Ατλέτικο Μαδρίτης μέσα στο σπίτι της, το Μεστάγια στο παιχνίδι για την 3η αγωνιστική της La Liga. Μία Ατλέτικο η οποία ήταν αήττητη στα προηγούμενα 6 παιχνίδια στο πρωτάθλημα. Ενώ βαθμολογικά στην κατάταξη του πρωταθλήματος η Ατλέτικο βρίσκεται στην 4η θέση ενώ η Βαλένθια στην 7η.

Ο αγώνας

Το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε ήρεμα για τις δύο ομάδες χωρίς κάποια μεγάλη ευκαιρία με τα πρώτα λεπτά να είναι αναγνωριστικά.  Σε αυτό βέβαια συνέβαλε και ο διαιτητής του αγώνα Γκονζάλες Γκονζάλες που διέκοπτε με το παραμικρό το παιχνίδι δίνοντας φάουλ εκατέρωθεν.

Μέχρι και τα μισά του ημιχρόνου  δεν υπήρχε σχεδόν ούτε μία φάση, αφού ήταν περισσότερο ένα παιχνίδι κέντρου. Πολλές αλλαγές για την Βαλένθια η οποία ψάχνει να βρει την ταυτότητά της κάνοντας ένα καλό ξεκίνημα μετά και την ισοπαλία με την Ρεάλ Μαδρίτης.

Ένα μοιρασμένο παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο με πάθος , ένταση και πίεση, λίγες φάσεις και πολλά φάουλ για τις δύο ομάδες, έφερε τις Βαλένθια και Ατλέτικο Μαδρίτης ισόπαλες 0-0 στα αποδυτήρια. Η κατοχή ήταν 53% για τους γηπεδούχους έναντι 46% των φιλοξενούμενων.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως ακριβώς και το πρώτο με τις δύο ομάδες να είναι υποτονικές. Αλλά από το 60ο λεπτό και μετά ο Σιμεόνε με αλλαγές θέλησε να ψηλώσει το σχήμα του. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να ανεβάσει ρυθμούς και να απειλεί περισσότερο βάζοντας και τον πολύπειρο Τόρες στην Θέση του Βιέτο. Η Ατλέτικο Μαδρίτης εμφανίστηκε εμφανώς κουρασμένη, αν και στα τελευταία λεπτά προσπάθησε να πετύχει το γκολ.

Από την άλλη η Βαλένθια του Μαρθελίνο που φέτος χτίζεται στα πρότυπα των Μαδριλένων του Σιμεόνε δείχνει πως θα είναι ένας δύσκολος αντίπαλος για κάθε ομάδα του Ισπανικού πρωταθλήματος. Πάντως και οι δύο ομάδες διατήρησαν το αήττητο με λευκή ισοπαλία 0-0.