Ο Φαμπρίτσιο Ρομάνο έβγαλε στη φόρα το μυστικό της ρήτρας του Γκιμαράες!
Ο Τέρι αποκάλυψε τη χειρότερη κίνηση που έκανε ποτέ προπονητής στην Τσέλσι! (vid)
Άρσεναλ

Έλειψε το γκολ

Σε ένα παιχνίδι με καλές στιγμές και για τις δυο ομάδες, Τσέλσι και Άρσεναλ αναδείχτηκαν ισόπαλες χωρίς σκορ στο ντέρμπι του Λονδίνου.

Η Τσέλσι ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση χωρίς ωστόσο να έχει καταφέρει να ανησυχήσει τον Πετρ Τσέχ. Οι παίκτες της Άρσεναλ ήταν αυτοί που είχαν τις πρώτες καλές στιγμές να ανοίξουν το σκορ.

Με τη συμπλήρωση του πρώτου τέταρτου ο Μπεγερίν έκανε τη σέντρα από τα δεξιά αλλά η κεφαλιά του Γουέλμπεκ πέρασε μόλις άουτ. Ένα λεπτό μετά και πάλι ο Καταλανός μπακ έκανε το γέμισμα για την περιοχή αλλά ο Κουρτουά με διπλή προσπάθεια είπε “όχι” στο σουτ του Λακαζέτ.

Η απάντηση της των γηπεδούχων ήρθε στο 21ο λεπτό όταν ο Σεσκ με τρομερή μπαλιά έβγαλε τον Πέδρο μόνο του με τον Τσεχ αλλά ο Τσέχος γκολκίπερ ήταν ο νικητής στο τετ α τετ.

Οι “κανονιέρηδες” έχασαν νέα ανεπανάληπτη ευκαιρία λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου με τον Άαρον Ράμσεϊ. Ο Ουαλός μετά από ωραία ατομική ενέργεια έκανε το πλασέ από το ύψος της μικρής περιοχής αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι του Κουρτουά.

Στο δεύτερο μέρος η Τσέλσι ήταν και πάλι η ομάδα που είχε την περισσότερη ώρα τη μπάλα στα πόδια της αλλά η Άρσεναλ ήταν πολύ καλά στημένη και ιδιαίτερα απειλητική στις αντεπιθέσεις.

Όσο περνούσαν τα λεπτά οι γηπεδούχοι αύξησαν την πίεση τους χωρίς να δημιουργήσουν κλασική ευκαιρία και σαν να μην έφτανε αυτό, ο Αντόνιο Κόντε είδε τον Νταβίντ Λουίζ να αποβάλλεται για επικίνδυνο παίξιμο πάνω στον Κολάσινατς.

Η Άρσεναλ δεν είχε πολύ λίγο χρόνο μπροστά της και δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί το αριθμητικό πλεονέκτημα με αποτέλεσμα το σκορ να μείνει στο 0-0.