Γιουνάιτεντ, χάνεις και τους… τέσσερις – Ξεπουλάει όλη την άμυνα!
Επίσημο: Η πρώτη χώρα της Ευρώπης που είπε «ΟΧΙ» στο VAR! (pic)
Μπαρτσελόνα: Φέρνει τον… ξεχασμένο για την μεσαία γραμμή – Μεταγραφή από το Κατάρ!
Ο Ποτσετίνο έβγαλε στην σέντρα τους… ηγέτες – «Σοβαρά, μόνο εγώ φταίω;»
Ράγισε καρδιές ο Φερνάντες: «Πονούσα για έξι μήνες! Ήμουν με ενέσεις και φάρμακα, δεν άντεξα…»
Ligue 1

Μόνο η Μαρσέιγ στο ύψος της

Την ώρα που η Μαρσέιγ περνούσε εύκολα από την έδρα της Μετζ (3-0) Λυών και Μονακό έμειναν μακριά από τον καλό τους εαυτό.

Κατώτερες τον περιστάσεων φάνηκαν οι δυνατές ομάδες της Λιγκ 1 στην εμβόλιμη αγωνιστική με εξαίρεση την Ολιμπίκ Μαρσέιγ.

Οι Μασαλοί ταξίδεψαν στην έδρα της Μετζ και από το ξεκίνημα έδειξαν ποιος θα είναι το αφεντικό της αναμέτρησης. Στο 18ο λεπτό Ταβίν έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του και στο λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου ο Λουίς Γκουστάβο ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 2-0.

Το υπόλοιπο παιχνίδι είχε περισσότερο διαδικαστικό χαρακτήρα αλλά η Μαρσέιγ πέτυχε άλλο ένα τέρμα με τον Λούκας Οκάμπος να διαμορφώνει το τελικό 3-0.

Την ίδια ώρα η πολύ ανεβασμένη Λυών υποδέχτηκε την Λιλ που αντιμετωπίζει πολλά προβλήματα. Οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα στο 20 λεπτό με τον Μέντες αλλά 15 λεπτά μετά ο Μαριάνο έφερε το ματς στα ίσα.

Η χαρά των γηπεδούχων κράτησε μόλις τέσσερα λεπτά καθώς ο Πονσέ έδωσε και πάλι το προβάδισμα στην ομάδα του Μπιέλσα. Στο δεύτερο μέρος η Λυών πίεσε αρκετά για να ισοφαρίσει και θα μπορούσε να το έχει πετύχει αν ο Φεκίρ ήταν εύστοχος από την άσπρη βούλα.

Τελικά το σκορ δεν άλλαξε και η Λιλ πήρε μια τεράστια νίκη στην προσπάθεια της να ξεκολλήσει από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας.

Στα άλλα παιχνίδια η Νις σε ένα παιχνίδι με πολλές συγκινήσεις πήρε το διπλό στην έδρα της Τουλούζ, ενώ η Μονακό έφυγε ηττημένη από την έδρα της Νάντ με γκολ στα τελευταία λεπτά.

Μετά από τα παραπάνω αποτελέσματα η Μαρσέιγ ανέβηκε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας, με τις Λυών και Μονακό να βρίσκονται στην 3η και 4η θέση αντίστοιχα.