Μπαρτσελόνα: Στον… πάγο ο Μπερνάρντο Σίλβα – Η θέση που «καίει» τον Τσάβι
Τα τρία μεγαθήρια που μπαίνουν… σφήνα στην εξίσωση Ρεάλ Μαδρίτης – Λούνιν
Ο Φαμπρίτσιο Ρομάνο έβγαλε στη φόρα το μυστικό της ρήτρας του Γκιμαράες!
Ligue 1

Υπόθεση τριών λεπτών…

Μόλις τρία λεπτά (42’ – 45’) πήρε στη Μονακό να καταφέρει να ανατρέψει το εις βάρος της 0-1 απέναντι στη Ναντ και να πάρει τη νίκη με 2-1.

Τι κι αν η Ναντ κατάφερε να προηγηθεί μέσα στο «Λουί Ντε». Η κακή μέχρι τότε Μονακό κατάφερε να δημιουργήσει και να αξιοποιήσει δύο φάσεις μέσα σε τρία λεπτά (42’ – 45’) και να φτάσει στην ανατροπή, παίρνοντας τη νίκη με 2-1 για την 32η αγωνιστική της Ligue 1.

Τα πρώτα λεπτά του αγώνα ήταν αναγνωριστικά με τις δύο ομάδες να μην απειλούν η μία τη άλλη. Η Μονακό ήταν αυτή που είχε την κατοχή, αλλά δεν κατάφερε να δημιουργήσει κάποια ευκαιρία. Όλα αυτά μέχρι το 30’. Έκτοτε είχαμε παιχνίδι. Στο 32ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με πολύ ωραίο σουτ του Τόμασον, λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή. Δέκα λεπτά αργότερα, οι Μονεγάσκοι απάντησαν, με τον Φαλκάο να κάνει γκολ την πρώτη ουσιαστική ευκαιρία των γηπεδούχων. Με την συμπλήρωση των 45’ η ομάδα του Πριγκιπάτου έφερε τούμπα το ματς, με ωραίο σουτ του, τρομερού τον τελευταίο μήνα, Ρόνι Λόπεζ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Κλαούντιο Ρανιέρι αύξησε την πίεση της προς την εστία του Σούμπασιτς, ψάχνοντας το γκολ της ισοφάρισης, παρόλα αυτά δεν κατάφερε να ανησυχήσει σχεδόν καθόλου τον Κροάτη γκολκίπερ μέχρι το τέλος του ματς. Μοναδική καλή στιγμή, ένα σουτ του Σάλα στις καθυστερήσεις, με τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων να διώχνει σε κόρνερ.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα η Μονακό έφτασε τους 70 βαθμούς στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας, ενώ η Ναντ παρέμεινε 8η με 44 βαθμούς.