Ο Φαμπρίτσιο Ρομάνο έβγαλε στη φόρα το μυστικό της ρήτρας του Γκιμαράες!
Μάντσεστερ Σίτι

Το χάρηκαν μέχρι το Λονδίνο

H Λίβερπουλ και η Μάντσεστερ Σίτι έδωσαν περισσότερη εμφάνιση στην τακτική και το ισόπαλο αποτέλεσμα (0-0) τις αφήνει στην κορυφή παρέα με την Τσέλσι.

Θα περίμενε κανείς το ντέρμπι ανάμεσα στη Λίβερπουλ και τη Μάντσεστερ Σίτι να έχει φάσεις από νωρίς καθώς μιλάμε για δυο επιθετικές ομάδες.

Οι γηπεδούχοι απείλησαν στο 4ο λεπτό με ένα σουτ του Μοχάμετ Σαλάχ να φύγει άουτ και στη συνέχεια ο ρυθμός έπεσε αρκετά. Οι δυο ομάδες έδειχναν πολύ καλή ανασταλτική λειτουργία, ωστόσο δεν μπορούσαν να δημιουργήσουν ευκαιρίες.

Λίγο πριν τη συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού η ατυχία χτύπησε την πόρτα της Λίβερπουλ. Ο Τζέιμς Μίλνερ έπεσε στο έδαφος και έγινε αναγκαστική αλλαγή, δίνοντας τη θέση του στον Κεϊτά.

Η πρώτη καλή στιγμή για τους πρωταθλητές σημειώθηκε στο 28ο λεπτό όταν ο Στέρλινγκ έδωσε για τον Σίλβα,αλλά  Φαν Ντάικ έδιωξε σωτήρια.

Με το πάθος και την τακτική να υπερισχύουν, οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια ισόπαλες δίχως τέρματα.

Η εικόνα της αναμέτρησης δεν άλλαξε στα πρώτα λεπτά της επανάληψης με τους γκολκίπερ να καθαρίζουν κάθε υποψία ευκαιρίας. Το παιχνίδι απέκτησε απότομα ζωή στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Ο Σανέ έπεσε μέσα στην περιοχή και παρά το γεγονός πως ο Φαν Ντάικ δεν φαίνεται να τον ακουμπά, ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα. Ο Μαχρέζ ήταν ο παίκτης που ανέλαβε την εκτέλεση,αλλά έστειλε τη μπάλα άουτ!

Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε και έτσι, Λίβερπουλ, Σίτι και Τσέλσι βρίσκονται στην πρώτη θέση της βαθμολογίας με 20 βαθμούς.