Ο Φαμπρίτσιο Ρομάνο έβγαλε στη φόρα το μυστικό της ρήτρας του Γκιμαράες!
Home Page

Άλλοι είναι “Αετοί” κι άλλοι “πετάνε” για τους “16” (vid)

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, ο Άγιαξ κατάφερε να φύγει με τον πολύτιμο βαθμό (1-1) μέσα από την έδρα της Μπενφίκα, πλησιάζοντας ακόμα πιο κοντά στην επόμενη φάση του Τσάμπιονς Λιγκ.

Όνειρα πρόκρισης στους “16” του Τσάμπιονς Λιγκ κάνουν πλέον στον Άγιαξ. Ο “Αίαντας” τσίμπησε τον βαθμό της ισοπαλίας μέσα στο “Ντα Λουζ”, καθώς έμεινε στο 1-1 με την Μπενφίκα και διατήρησε τη μεταξύ τους διαφορά στους 4 βαθμούς, με δύο αγωνιστικές να απομένουν στη φάση των ομίλων.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυναμικά και έχασαν μεγάλη ευκαιρία για να προηγηθούν στο 7′, με τον Τσέρβι να πιάνει ένα δυνατό συρτό σουτ, αλλά ο Ονάνα έστειλε τη μπάλα κόρνερ. Στο 29′ ήρθε το γκολ που έψαχναν οι “Αετοί”. Μετά από πλάγιο (!) του Σάλβιο, ο Ονάνα δεν υπολόγισε σωστά την πορεία της μπάλας κάνοντας άστοχη έξοδο και ο Ζόνας με σουτ από το ύψος του πέναλτι την έστειλε στα δίχτυα για το 1-0. Στα τελευταία 10 λεπτά του ημιχρόνου ο Άγιαξ σπατάλησε δύο πολύ καλές ευκαιρίες για να ισοφαρίσει. Στο 38′ ο Ζιγές με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ προσπάθησε να νικήσει τον Βλαχοδήμο, όμως ο Έλληνας κίπερ τον σταμάτησε εντυπωσιακά και στο 45+3′ ο Φαν ντε Μπεκ έστειλε την μπάλα λίγο άουτ μέσα από τη μικρή περιοχή.

Στο δεύτερο μέρος ο “Αίαντας” πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων και κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσια. Στο 61′ ο Ζιγές βρήκε πολύ ωραία τον Τάντιτς κι αυτός βγήκε απέναντι από τον Βλαχοδήμο πλασάροντας εύστοχα για το 1-1. Δύο λεπτά αργότερα η Μπενφίκα προσπάθησε να απαντήσει, αλλά ο Γκριμάλντο μετά από όμορφη ατομική προσπάθεια είδε τον Ονάνα να σταματάει το σουτ που επιχείρησε, στην τελευταία καλή φάση του παιχνιδιού.