Ο Φαμπρίτσιο Ρομάνο έβγαλε στη φόρα το μυστικό της ρήτρας του Γκιμαράες!
Νάπολι

Ήταν α-Μίλικ-τη και πάει στο “Άνφιλντ” (vid)

Με τον Αρκάντιους Μίλικ να βρίσκει δίχτυα δύο φορές, η Νάπολι επικράτησε πολύ εύκολα με 4-0 της Φροζινόνε και πλέον στρέφει το ενδιαφέρον της στο ματς-τελικό κόντρα στη Λίβερπουλ για το Τσάμπιονς Λιγκ.

Σε εξαιρετική κατάσταση βρίσκεται ο Αρκάντιους Μίλικ. Ο Πολωνός πέτυχε 2 γκολ και συνέβαλε τα μέγιστα στην πολύ εύκολη επικράτηση της Νάπολι με 4-0 κόντρα στη Φροζινόνε. Πλέον, η ομάδα του Κάρλο Αντσελότιέχει το μυαλό της στο ματς με την Λίβερπουλ στο “Άνφιλντ”, όπου χρειάζεται να μην ηττηθεί για να συνεχίσει στους “16” του Τσάμπιονς Λιγκ.

Οι “Παρτενοπέι” πήραν κεφάλι στο σκορ πολύ νωρίς. Στο 7′ μετά από κόρνερ, η άμυνα των φιλοξενουμένων δεν κατάφερε να απομακρύνει την μπάλα, με αποτέλεσμα ο Ινσίνιε να την στρώσει στον Ζιελίνσκι κι αυτός με διαγώνιο σουτ έγραψε το 1-0. Πέντε λεπτά πριν τελειώσει το ημίχρονο, οι γηπεδούχοι διπλασίασαν τα τέρματά τους. Ο Ουνάς πήρε μία πάσα από τον Κουλιμπαλί στο χώρο του κέντρου, έκανε μερικά μέτρα με την μπάλα και με μία βολίδα από τα 30 μέτρα νίκησε τον Σπορτιέλο για το 2-0. Στο 45′ ο Μίλικ προσπάθησε να σκοράρει, αλλά τελευταία στιγμή ένας αμυντικός παραχώρησε κόρνερ.

Στο δεύτερο μέρος οι Ναπολιτάνοι δεν κατέβασαν ταχύτητα. Στο 49′ το σουτ του Γκουλάμ μέσα από την περιοχή έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι, ενώ στο 63′ ο Σπορτιέλο σταμάτησε το σουτ του Ινσίνιε. Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Ουνάς μετά από εξαιρετική ατομική ενέργεια σούταρε, αλλά ο Σπορτιέλο ήταν ξανά εκεί και έδιωξε σε κόρνερ. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Γκουλάμ και βρήκε στο πρώτο δοκάρι τον Μίλικ, που σηκώθηκε ψηλότερα απ’ όλους και με κεφαλιά έκανε το 3-0. Το κερασάκι στην τούρτα μπήκε, με τον Πολωνό να σκοράρει ξανά. Στο 84′ ο Γιουνές μπήκε στην περιοχή και πάσαρε στον Γκουλάμ. Αυτός σούταρε και ο Μίλικ μπήκε στην πορεία της μπάλας, σπρώχνοντάς την στα δίχτυα για το 4-0.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, η Νάπολι έχει μαζέψει 35 βαθμούς μετά από 15 αγωνιστικές και είναι δεύτερη πίσω από τη Γιουβέντους, ενώ η Φροζινόνε παραμένει 19η με 8 βαθμούς.