Κόσμος

Έλαμψε με τη Βραζιλία ο Γκάμπριελ Χέσους (vid)

Ο Γκάμπριελ Χέσους συνέβαλε τα μέγιστα στη νίκη με 3-0 της Βραζιλίας κόντρα στο Εκουαδόρ στο πλαίσιο των προκριματικών του Mudial.

Η εθνική Βραζιλίας για την 7η αγωνιστική των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου αντιμετώπισε το Εκουαδόρ σε ένα γήπεδο εγκατεστημένο σε ένα υψόμετρο που ξεπερνούσε τα 3050 μέτρα.

Η “σελεσάο” αν και δεν σκόραρε στο πρώτο ημίχρονο ήταν καταιγιστική στην “επανάληψη” και χάρη στον Γκάμπριελ Χέσους, ο οποίος προέρχεται από την κατάκτηση του χρυσού Ολυμπιακού μεταλλίου στο Ρίο, επικράτησε με 3-0 των γηπεδούχων.

Το νέο μεταγραφικό απόκτημα της Μάντσεστερ Σίτι όχι μόνο κέρδισε το πέναλτι με το οποίο άνοιξε το σκορ ο Νεϊμάρ αλλά ήταν αυτός που στο 87΄με κοντινή προβολή και στο 92′ με “άπιαστο” σουτ έξω από την περιοχή έγραψε το τελικό 3-0 και χάρισε τρεις πολύτιμους βαθμούς στο αντιπροσωπευτικό του συγκρότημα.

Με αυτόν τον τρόπο η εθνική Βραζιλίας βρέθηκε στην πέμπτη θέση του ομίλου με 12 βαθμούς με τις τέσσερις πρώτες ομάδες να προκρίνονται απευθείας στο Mudial ενώ η πέμπτη θα αγωνιστεί σε αγώνες μπαράζ