Η Λάτσιο είναι εδώ!
Λάτσιο

Μεγάλη νίκη πήρε η Λάτσιο απέναντι στην Φιορεντίνα με 3-1.

18.12.2016 | 23:44

Με σοβαρότητα και αποτελεσματικότητα η Λάτσιο επικράτησε της Φιορεντίνα με 3-1 και πήρε το σπουδαίο τρίποντο που την διατήρησε 4η.

Οι «λατσιάλι» ήταν σαφώς ανώτεροι στον αγωνιστικό χώρο από τους «βιόλα» και στο 23ο λεπτό άνοιξαν το σκορ με τον Κεϊτά να τελειώνει υποδειγματικά την πάσα του Σάβιτς.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους και ενώ η Φιορεντίνα δεν μπορούσε να αντιδράσει, ο Μπίλια εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι που κέρδισε η Λάτσιο από τον Τόμοβιτς, κάνοντας το 2-0 για την ομάδα του.

Στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να βγουν μπροστά ψάχνοντας το γκολ αλλά ο Ίλισιτς στο 48′ δεν κατάφερε να μετουσιώσει σε γκολ το πέναλτι που κέρδισε η ομάδα του από τον Λούκας Μπίλια και να μειώσει σε 2-1.

Αυτό το έκανε ο Ζάρατε στο 64ο λεπτό του αγώνα με ωραίο τελείωμα και ξαναέβαλε την ομάδα του στο παιχνίδι.

Η Φιορεντίνα όμως δεν μπόρεσε να διεκδικήσει κάτι παραπάνω, μιας και η προσπάθεια του Μπερναρντέσκι δεν κατέληξε στα δίχτυα ενώ το γκολ του Σάντσεζ στο 84′ ακυρώθηκε.

Έτσι στο 90′ δέχθηκε και τρίτο γκολ από τον Ράντου που εκμεταλλεύθηκε την μεταβίβαση του Ιμόμπιλε.

Μέχρι το σφύριγμα της λήξης δεν άλλαξε κάτι ιδιαίτερα και έτσι η Λάτσιο πήρε το σπουδαίο αυτό τρίποντο της νίκης.