Έκανε το χρέος της και περιμένει τη Τσέλσι (vid)
Τότεναμ

Η Τότεναμ επικράτησε εντός έδρας της Μπόρνμουθ με 4-0 και άσκησε ξανά πίεση στην πρωτοπόρο Τσέλσι.

15.04.2017 | 16:32

Στο πλαίσιο της 33ης αγωνιστικής της Πρέμιερ Λιγκ η Τότεναμ υποδέχθηκε στο “Γουαιτ Χαρτ Λέιν” την Μπόρνμουθ και μετά από μία χορταστική εμφάνιση επικάτησε με 4-0. Με αυτή τη νίκη βρέθηκε στο -4 από την πρωτοπόρο Τσέλσι, η οποία φιλοξενείται αύριο από τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Το σκορ για τους “πετεινούς” άνοιξε στο 15ο λεπτό ο Ντεμπελέ με κοντινό πλασέ μετά από εκτέλεση κόρνερ. Η Τότεναμ διπλασίασε τα τέρματα της με τον Σον να αξιοποιεί την κάθετη πάσα του Κέιν και με ιδανικό τελείωμα να γράφει το 2-0.

Στο δεύτερο 45λεπτο οι γηπεδούχοι δημιουργούσαν ευκαιρίες εξίσου εύκολα και πιστοποίησαν την υπεροχή τους με τον Χάρι Κέιν να ανεβάζει το δείκτη του σκορ στο 3-0 στο 48ο λεπτό.

Η νίκη της Τότεναμ έλαβε διαστάσεις θριάμβου στο 93ο λεπτό με τον Γιάνσεν με διπλή προσπάθεια να διαμορφώνει το τελικό 4-0.