Τα τρία μεγαθήρια που μπαίνουν… σφήνα στην εξίσωση Ρεάλ Μαδρίτης – Λούνιν
Ο Φαμπρίτσιο Ρομάνο έβγαλε στη φόρα το μυστικό της ρήτρας του Γκιμαράες!
Home Page

Της έκοψε τα φτερά

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ υποχρέωσε τη Μπενφίκα σε νέα ήττα (1-0) στην έδρα της και την άφησε στην τελευταία θέση της βαθμολογίας. Μεγάλο διπλό της Βασιλείας στη Μόσχα.

Το παιχνίδι ήταν κομβικής σημασίας για την Μπενφίκα που ήθελε μόνο νίκη κόντρα στη Γιουνάιτεντ για να αυξήσει τις πιθανότητες της να προλάβει τη δεύτερη θέση.

Στα πρώτα λεπτά το ματς ήταν αρκετά ισορροπημένο με τις δυο ομάδες να έχουν κάποιες καλές στιγμές μπροστά από τις δυο εστίες. Παρά τις ευκαιρίες που υπήρξαν το ημίχρονο ολοκληρώθηκε ισόπαλο δίχως τέρματα.

Στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοση τους και πίεσαν περισσότερο για την επίτευξη ενός τέρματος. Τελικά το πολυπόθητο τέρμα ήρθε στο 64ο λεπτό με περιπετειώδη τρόπο.

Ο Ράσφορντ ανέλαβε την εκτέλεση φάουλ εκμεταλλευόμενος την κακή εκτίμηση του Σβιλάρ που μάζεψε τη μπάλα αφού είχε περάσει τη γραμμή της εστίας.

Η Μπενφίκα προσπάθησε να αντιδράσει και να βρει το γκολ την ισοφάρισης αλλά τελικά δεν τα κατάφερε και έμεινε στην τελευταία θέση χωρίς βαθμούς.

“Πάγωσε” τη Μόσχα και πήρε προβάδισμα

Το παιχνίδι της Μόσχας ανάμεσα στην ΤΣΣΚΑ και τη Βασιλεία θα έδινε μεγάλο προβάδισμα σε κάποια ομάδα αν έπαιρνε τη νίκη.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα την αναμέτρηση και μάλιστα κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα με τη συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού με τον Τζάκα.

Η ΤΣΣΚΑ δεν παρουσίασε καλή εικόνα και πλην ελάχιστον εξαιρέσεων δεν απείλησε ιδιαίτερα επιθετικά.

Οι Ελβετοί έκανα καλή διαχείριση του αποτελέσματος και λίγο πριν το φινάλε πέτυχαν δεύτερο τέρμα με τον Όμπερλιν.