Στα πέναλτι και με ανατροπή η Τβέντε τον Άγιαξ!
Home Page

Την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ολλανδίας πήρε η Τβέντε που επικράτησε του Άγιαξ στα πέναλτι.

21.12.2017 | 00:38

Ο «Αίαντας» κατάφερε να προηγηθεί μόλις στο 18ο λεπτό με τον Κλάιφερτ με την Τβέντε να σώζει την παρτίδα στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του αγώνα όταν ο Ασάιντι νίκησε τον αντίπαλο κίπερ κάνοντας το 1-1.

Στην παράταση δεν άλλαξε κάτι στο σκορ παρά μόνο ότι ο Λαμ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Η αναμέτρηση οδηγήθηκε στα πέναλτι όπου οι Τιγκαντουίνι και Ζιγέχ αστόχησαν από μία φορά για τις ομάδες τους με τον Ντε Λιγκτ να χάνει ακόμα ένα πέναλτι για τον Άγιαξ και να δίνει ουσιαστικά την πρόκριση στην Τβέντε.