Λίγο η τύχη, λίγο ο Μέρτενς, ακόμα πρώτη η Νάπολι
Νάπολι

Σπουδαία νίκη με 3-1 επί της Μπολόνια πήρε η Νάπολι και διατηρήθηκε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.

28.01.2018 | 17:54

Στον αγωνιστικό χώρο, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα και κατάφεραν να αιφνιδιάσουν τους «παρτενοπέι» βρίσκοντας δίχτυα μόλις στο πρώτο λεπτό όταν ο Ντι Φρανσέσκο βρήκε τον Παλάσιο και εκείνος με ωραίο τελείωμα έκανε το 1-0 για την ομάδα του.

Η αντίδραση όμως της Νάπολι δεν άργησε να έρθει και μόλις στο 5′ έφερε το παιχνίδι στα ίσια με τον Εμπαγέ να μην υπολογίζει καλά και να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Η πλήρης ανατροπή του σκορ ήρθε στο 37′ όταν ο Μέρτενς ευστόχησε από τα έντεκα βήματα και έκανε το 2-1 για τη Νάπολι.

Το 3-1 έγραψε με δεύτερο προσωπικό του τέρμα ο Μέρτενς στο 59ο λεπτό και μετά από μπαλιά του Ινσίνιε.

Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το σφύριγμα της λήξης και έτσι η Νάπολι παρέμεινε πρώτη στο βαθμολογικό πίνακα.

Φιορεντίνα-Βερόνα

Βαριά ήττα με 4-1 γνώρισε η Φιορεντίνα από τη Βερόνα εντός έδρας.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν μόλις στο 11′ με τον Βούκοβιτς ενώ στο 20′ ο Κιν έκανε το 2-0.

Ο ίδιος παίκτης έκανε στο 46′ το 3-0 για να μειώσει σε 3-1 προσωρινά ο Ντίαζ στο 53′.

Το τελικό 4-1 ήρθε στο 55′ από τον Φεράρι.