Με αγάπη, Άνχελ!
Παρί Σεν Ζερμέν

Σπουδαία νίκη-πρόκριση με 3-0 πέτυχε απέναντι στη Μαρσέιγ η Παρί Σεν Ζερμέν με τον Άνχελ Ντι Μαρία να δίνει ρεσιτάλ και να «κλειδώνει» το εισιτήριο για την ομάδα του με δύο προσωπικά του τέρματα.

01.03.2018 | 00:03

Στον αγωνιστικό χώρο, οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα και μόλις στο 8′ έγιναν επικίνδυνοι με τον Μπερτσίτσε να δοκιμάζει το πόδι του χωρίς όμως να αιφνιδιάσει τον Μανταντά.

Δύο λεπτά μετά οι Παριζιάνοι απείλησαν εκ νέου με τον Ντι Μαρία να τροφοδοτεί τον Καβάνι και τον τελευταίο να σουτάρει λίγο ψηλότερα από το οριζόντιο δοκάρι.

Στο 38′ ο Ντι Μαρία έκανε ξανά κίνηση προς την αντίπαλη περιοχή αλλά ο Μανταντά ήταν σε ετοιμότητα και έδιωξε σε κόρνερ.

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ωστόσο ο κίπερ των Μασσαλών δεν ήταν τυχερός με το σουτ του Ντι Μαρία να καταλήγει στα δίχτυα και το 1-0 να γράφεται στον πίνακα του σκορ.

Στο 48′ ο ίδιος παίκτης διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του με όμορφο σουτ ενώ δύο λεπτά αργότερα έχασε σπουδαία ευκαιρία να συμπληρώσει το χατ-τρικ του.

Στο 53′ ο Τοβέν προσπάθησε να μειώσει αλλά το φάουλ που εκτέλεσε πέρασε λίγο άουτ.

Δέκα λεπτά μετά ο Ντράξλερ θέλησε να γίνει επικίνδυνος αλλά χωρίς επιτυχία ενώ στο 66′ ο Καβάνι είδε τον Μανταντά να του λέει «όχι» σε μία πολύ ωραία φάση.

Οι δύο παίκτες της Παρί ωστόσο συνδυάστηκαν εξαιρετικά στο 81′ και ο Ουρουγουανός με ωραίο τελείωμα έκανε το 3-0 για την ομάδα του.

Μέχρι το σφύριγμα της λήξης δεν άλλαξε κάτι ιδιαίτερα και έτσι η Παρί Σεν Ζερμέν πήρε το εισιτήριο της πρόκρισης για την επόμενη φάση του θεσμού.