Μπαρτσελόνα: Στον… πάγο ο Μπερνάρντο Σίλβα – Η θέση που «καίει» τον Τσάβι
TIMES: «Προσωπική επιλογή του Κλοπ ο Νούνιες. Άλλον ήθελε η Λίβερπουλ»
Γκουαρντιόλα: «Μην ξεγράφετε ποτέ τη Λίβερπουλ… Εγώ την υπολογίζω!»
Ποιο άγχος; Η Σίτι «καθάρισε» από το πρώτο ημίχρονο την Μπράιτον! (vids)
Ο Φαμπρίτσιο Ρομάνο έβγαλε στη φόρα το μυστικό της ρήτρας του Γκιμαράες!
Ligue 1

Από “τεσσάρα” σε “τεσσάρα” θα πηγαίνει… (vid)

Αν και ήταν κάπως νωθρή στο πρώτο ημίχρονο, η Παρί Σεν Ζερμέν δεν το πλήρωσε και φιλοδώρησε με μία μεγαλοπρεπέστατη "τεσσάρα" (4-0) την Σεντ Ετιέν, παραμένοντας αήττητη στο γαλλικό πρωτάθλημα.

Δεύτερη συνεχόμενη “τεσσάρα” είχε το πρόγραμμα σήμερα για την Παρί Σεν Ζερμέν. Αυτή τη φορά στη θέση της Νιμ (4-2), ήταν η Σεντ Ετιέν. Οι “Στεφανουά” μπορεί να δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο, όμως στο δεύτερο έγιναν έρμαιο στις ορέξεις των Παριζιάνων και ηττήθηκαν με 4-0. Μάλιστα η ομάδα του Τόμας Τούχελ δεν έχει γνωρίσει ακόμα την ήττα στο πρωτάθλημα, καθώς προελαύνει με 5/5.

Οι φιλοξενούμενοι έδειχναν να πατάνε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και δημιούργησαν την πρώτη καλή ευκαιρία του ματς στο 14′. Ο Ντιονί έκανε ωραία ατομική ενέργεια και σούταρε, όμως η μπάλα δεν του έκανε το χατήρι φεύγοντας λίγο άουτ. Στο 22′ οι Παριζιάνοι άνοιξαν το σκορ στην πρώτη καλή στιγμή τους στο ματς. Ο Βεράτι με ωραία κάθετη μπαλιά έβγαλε τον Ντράξλερ φάτσα με τον Ρουφιέ και αυτός με κεφαλιά έκανε το 1-0. Έκτοτε, οι “Στεφανουά” πήραν την πρωτοβουλία των κινήσεων αλλά δεν κατάφεραν να αξιοποιήσουν τις ευκαιρίες που δημιούργησαν.

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου οι πρωταθλητές διπλασίασαν τα τέρματά τους. Στο 49′ ο Ραμπιό βρήκε ωραία τον Καβάνι μέσα στην περιοχή και ο Περίν τον ανέτρεψε. Ο Ουρουγουανός δεν λάθεψε από την άσπρη βούλα, σημειώνοντας το 2-0. Μετά από αυτή την εξέλιξη, οι φιλοξενούμενοι πέταξαν λευκή πετσέτα με αποτέλεσμα να δεχθούν ακόμα 2 γκολ μέχρι τη λήξη του ματς. Στο 76΄ο Ντιαμπί γύρισε ωραία τη μπάλα μέσα στην περιοχή για τον Ντι Μαρία κι αυτός με δυνατό σουτ έκανε 3 τα τέρματα της ομάδας του. Οκτώ λεπτά μετά, ο δημιουργός Ντιαμπί ντύθηκε σκόρερ, γράφοντας το 4-0 με σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή.