Ο Φαμπρίτσιο Ρομάνο έβγαλε στη φόρα το μυστικό της ρήτρας του Γκιμαράες!
Λάτσιο

Μια Σεβίλλη σαν…Ιταλίδα (vid)

Η Σεβίλλη έπαιξε σαν Ιταλική ομάδα και απέδρασε από το "Ολίμπικο" επικρατώντας επί της Λάτσιο με 1-0 στο πρώτο παιχνίδι για τους "32" του Γιουρόπα Λιγκ.

Η Σεβίλλη δεν ήταν σε τρομερή μέρα, αλλά το Γιουρόπα Λιγκ είναι η διοργάνωση της. Η ομάδα της Ανδαλουσίας πήρε τη νίκη μέσα στη Ρώμη επί της Λάτσιο με 1-0 και έχει ξεκάθαρο προβάδισμα για την πρόκριση στην στους “16”.

Η Λάτσιο ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση και είχαν κάποιες καλές επιθέσεις. Η Σεβίλλη δεν παρασύρθηκε από τον ρυθμό των γηπεδούχων και μετά το πρώτο 20λεπτο ανέβασε στροφές. Τότε, στην πρώτη της καλή στιγμή κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Οι φιλοξενούμενοι βγήκαν ωραία στην κόντρα και μετά από γύρισα από τα αριστερά ο Μπεν Γεντέρ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με προβολή.

Λίγα λεπτά αργότερα οι Ρωμαίοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσουν. Ο Άνταμ Μάρουσιτς βρέθηκε και εξαιρετική θέση και έκανε το πλασέ που πήρε πορεία προς τα δίχτυα. Τότε εμφανίστηκε ο Σίμον Κάιερ και έδιωξε την μπάλα πάνω στην γραμμή.

Από εκεί και πέρα η Λάτσιο έβγαλε αρκετή νευρικότητα στο παιχνίδι της με αποτέλεσμα να μπορέσει η Σεβίλλη να “παγώσει” το ρυθμό της αναμέτρησης και πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα.

Στην επανάληψη οι “Λατσιάλι” είχαν νέα ευκαιρία να φέρουν το ματς στα ίσα. Ο Καϊσέδο έκανε το γύρισμα για τον Κορέα,αλλά το σουτ του πέρασε λίγο άουτ. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν στις χαμένες ευκαιρίες με την κεφαλιά του Αντρέ Σίλβα να φεύγει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το τέλος και έτσι η Σεβίλλη πήρε σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης για τους “16” του Γουρόπα Λιγκ.