Γιουνάιτεντ, χάνεις και τους… τέσσερις – Ξεπουλάει όλη την άμυνα!
Επίσημο: Η πρώτη χώρα της Ευρώπης που είπε «ΟΧΙ» στο VAR! (pic)
Μπαρτσελόνα: Φέρνει τον… ξεχασμένο για την μεσαία γραμμή – Μεταγραφή από το Κατάρ!
Ράγισε καρδιές ο Φερνάντες: «Πονούσα για έξι μήνες! Ήμουν με ενέσεις και φάρμακα, δεν άντεξα…»
Premier League για τις παραβάσεις της Σίτι: «Ετοιμαστείτε! Θα λυθεί άμεσα…»
Ο Κλοπ διέλυσε το πλάνο της Τσέλσι – Είπε «όχι» και τον κράτησε στο Άνφιλντ!
Μπαρτσελόνα: Ο αρχηγός της αποχωρεί για… μικρομεσαία ομάδα της La Liga!
Τούχελ: «Οι οπαδοί με θέλουν για πάντα στην Μπάγερν, αλλά…»
Από… κλεισμένος στον πάγο – Η Ρεάλ αλλάζει στρατηγική για την ενίσχυση της άμυνας
Μια ανάσα πριν την ανακοίνωση προπονητή η Λίβερπουλ
Η Παρί Σεν Ζερμέν ορέγεται την αποκάλυψη της φετινής Serie A
Κρίσταλ Πάλας: Η Μπράιτον του φετινού καλοκαιριού
Ντόρτμουντ

Βαριανασαίνει, αλλά δεν τα παρατάει η Ντόρτμουντ (vid)

Δύο γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο βρήκε η Ντόρτμουντ και επικράτησε με πολύ άγχος 3-1 της Στουτγκάρδης, παραμένοντας στην πρώτη θέση μαζί με την Μπάγερν.

Δεν θα παραδώσει εύκολα την πρωτιά στην Μπουντεσλίγκα η Ντόρτμουντ. Μπορεί να τα βρήκε σκούρα για 80 λεπτά περίπου, αλλά τελικά κατάφερε να κερδίζει με 3-1 τη Στουτγκάρδη για την 25η αγωνιστική της Μπουντεσλίγκα. Πλέον, η ομάδα του Λούσιαν Φαβρ βρίσκεται στην κορυφή της βαθμολογίας μαζί με την Μπάγερν στους 57 βαθμούς.

Στο πρώτο μισάωρο του αγώνα,οι γηπεδούχοι είχαν την πρωτοβουλία, αλλά δεν κατάφεραν να απειλήσουν. Στο 31′ οι φιλοξενούμενοι σπατάλησαν την πρώτη ευκαιρία του ματς, με το σουτ του Γκονζάλες να φεύγει άουτ. Στο 42′ ο Γκερέιρο προσπάθησε να ανοίξει το σκορ, αλλά το πλασέ του κατέληξε κόρνερ από παρέμβαση του Τσίλερ.

Με την συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, η Ντόρτμουντ άνοιξε το σκορ.  Με τη συμβολή του VAR ο διαιτητής υπέδειξε πέναλτι, το οποίο αξιοποίησε ο Ρόις για το 1-0. Στο 69′ ο Αλκάθερ έκανε ωραίο σουτ, αλλά ο Τσίλερ παραχώρησε κόρνερ. Δύο λεπτά αργότερα η Στουτγκάρδη έφερε το ματς στα ίσια. Ο Κάστρο εκτέλεσε ένα φάουλ από τα αριστερά και ο Κεμπφ με κεφαλιά ψαράκι από το ύψος της μικρής περιοχής έκανε το 1-1.

Στο 77′ ο Αλκάθερ προσπάθησε να σκοράρει με μακρινό φάουλ, αλλά ο Τσίλερ έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ. Στο 84′ ήρθε το πολυπόθητο τέρμα για τους Βεστφαλούς. Ο Πούλισιτς έκανε τη σέντρα από τα αριστερά, η μπάλα δεν απομακρύνθηκε και ο Αλκάθερ με δυνατό σουτ σημείωσε το 2-1. Το κερασάκι στην τούρτα μπήκε στις καθυστερήσεις. Βίτσελ , Γκέτσε και Πούλισιτς άλλαξαν ωραία την μπάλα και ο τελευταίος με πλασέ από την μικρή περιοχή διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, η Ντόρτμουντ παραμένει στην κορυφή της βαθμολογίας με 57 βαθμούς σε 25 ματς. Από την άλλη, η Στουτγκάρδη έχει 19 βαθμούς και βρίσκεται στη θέση που οδηγεί στα μπαράζ για την αποφυγή του υποβιβασμού.