Ο Φαμπρίτσιο Ρομάνο έβγαλε στη φόρα το μυστικό της ρήτρας του Γκιμαράες!
Ο Τέρι αποκάλυψε τη χειρότερη κίνηση που έκανε ποτέ προπονητής στην Τσέλσι! (vid)
Γαλλία

Το σήκωσε το… τιμημένο Στρασβούργο!

Σε έναν τελικό χωρίς γκολ και φάσεις, μετά από 120 λεπτά, το Στρασβούργο νίκησε στα πέναλτι 4-1 την Γκινγκάμπ και κατέκτησε το Κύπελλο Γαλλίας.

Το Στρασβούργο έδειχνε να μην το θέλει. Το ίδιο και η Γκινγκάμπ. Για καμία από τις δύο ομάδες δεν είναι… καθημερινό το να βρίσκονται στον τελικό του Κυπέλλου Γαλλίας.

Κάτι το άγχος, κάτι η πίεση για την κούπα, κάτι οι ποδοσφαιριστές και των δύο συλλόγων που δεν ήταν σε τοπ επίπεδο δεν βοήθησαν και ιδιαιτέρως την αναμέτρηση. Στα 90′ λεπτά όχι μόνο δεν είχαμε νικητή, αλλά ούτε γκολ.

Αυτό δεν άλλαξε ούτε στην παράταση. Έπρεπε οι δύο ομάδες να οδηγηθούν στη διαδικασία των πέναλτι. Εκεί το Στρασβούργο ήταν πιο τυχερό και πιο ψύχραιμο, με αποτέλεσμα να επικρατήσει με σκορ 4-1.

Κακά τα ψέματα. Στον εν λόγω τελικό λίγοι ήταν εκείνοι που περίμεναν να δουν ένα ανοιχτό παιχνίδι με  φάσεις και γκολ. Το τελικό αποτέλεσμα τους δικαίωσε πανηγυρικά. Από την αρχή και μέχρι τα πέναλτι τα χασμουρητά έδιναν και έπαιρναν.

Ναι μεν ο ρυθμός ήταν -σχετικά- καλός, αλλά φάσεις δεν υπήρχαν μπροστά από τις δύο εστίες. Πόσο μάλλον τα γκολ. Παραλίγο λοιπόν να μας πάρει ο ύπνος κατά τη διάρκεια της κανονικής περιόδου του παιχνιδιού.

Το ματς οδηγήθηκε στην παράταση. Αναγκαστικά. Αν υπήρχε άλλη επιλογή δεν αποκλείεται οι δύο ομάδες να έλυναν με άλλον… τρόπο τις διαφορές τους. Ας είναι όμως. Στα 30 παραπάνω λεπτά παιχνιδιού δεν άλλαξε τίποτα. Η μπάλα λίγο πιο μετά στήθηκε για τα πέναλτι.

Εκεί το Στρασβούργο δεν έχασε κανένα (και τα τέσσερα που εκτέλεσε κατέληξαν στα αντίπαλα δίχτυα) σε αντίθεση με την Γκινγκάμπ που είδε τους Μεντίν και Ροντελίν να αστοχούν στο πρώτο και στο τρίτο πέναλτι αντίστοιχα. Έτσι, στο τέλος οι ποδοσφαιριστές του Στρασβούργου σήκωσαν το Κύπελλο και έγραψαν ιστορία.