Επικές δικαιολογίες από Τεν Χαγκ μετά την «τεσσάρα» από την Πάλας!
Βράδυ κανονικός… εφιάλτης για τον Κασεμίρο!
Τα νούμερα λένε την αλήθεια: Τα στατιστικά δείχνουν πόσο ΜΕΓΑΛΟ κακό κάνει στη Γιουνάιτεντ ο Τεν Χαγκ!
Η Κρίσταλ Πάλας ξεφτίλισε με «τεσσάρα» το… φάντασμα της Γιουνάιτεντ! (vid)
Η Κρίσταλ Πάλας γελοιοποιεί τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: 4-0 και όσο… γράψει! (vids)
Ένα πράγμα έχει στο μυαλό του ο Μίλερ πριν παίξει στο ανακαινισμένο «Μπερναμπέου»
Ο Ολίσε έκανε… πλάκα στην άμυνα της Γιουνάιτεντ και έβαλε απίθανο γκολ! (vid)
Ο Φαμπρίτσιο Ρομάνο έβγαλε… βρώμα για Γκουαρντιόλα και Μπάγερν!
Ο Έμερι συγκίνησε κάθε οπαδό της Άστον Βίλα με τις δηλώσεις του!
Μπέλιγχαμ: «Στη Ρεάλ Μαδρίτης… τερματίζεις το ποδόσφαιρο! Δεν πάει πιο ψηλά μετά!»
Τέλος εποχής στη Γουέστ Χαμ: Φεύγει ο Μόγες!
Ο Αλόνσο… μίλησε – Η Λεβερκούζεν φουλάρει για το αστέρι της Χιρόνα!
Πέρασαν 40 χρόνια… από το ξύλο του Μαραντόνα – Διέλυσε όλη την Μπιλμπάο ο GOAT (vid)
Γιουνάιτεντ: Οι σταρ της ομάδας αποφάσισαν – Αυτόν θέλουν για προπονητή!
Φαν Ντάικ: «Λίβερπουλ, σε αγαπώ! Στην νέα εποχή, εγώ θα είμαι εδώ…»
Γιουβέντους

Και στις ανατροπές είναι… Κυρία! (vid)

Νικήτρια η "Μεγάλη Κυρία" αναδείχτηκε στο ντέρμπι με τη Μίλαν!

Άλλη μια νίκη πέτυχε η Γιουβέντους απέναντι στη Μίλαν με 2-1!

Στο διάβα της για ένα ακόμη πρωτάθλημα βρίσκει τη Μίλαν η Γιουβέντους. Η «Μεγάλη Κυρία» αντιμετώπισε το ντέρμπι με σχετική χαλαρότητα δεδομένης της βαθμολογικής διαφοράς από τη δεύτερη Νάπολι. Στην αντίπερα όχθη, οι Ροσονέρι ήταν αυτοί που καίγονταν για βαθμούς στο δύσβατο κυνήγι της εξόδου στο Τσάμπιονς Λιγκ.

Από τα πρώτα μόλις λεπτά φαινόταν το πόσο ήθελε η Μίλαν τους τρεις βαθμούς. Μετά τις αλλεπάλληλες αποτυχίες με Σαμπντόρια, Ίντερ και Ουντινέζε, η ομάδα του Γκατούζο φαινόταν να πατά γερά στα πόδια της. Μόλις στο 3ο λεπτό ο Πιόντεκ προειδοποίησε με κεφαλιά που για λίγο δεν άνοιξε το σκορ.

Αυτό που δεν έκανε στην αρχή έκανε στο… φινάλε του ημιχρόνου ο Πολωνός. Ο Πιόντεκ εκμεταλλευόμενος το μοιραίο λάθος του Μπονούτσι αλλά και το πάθος του Μπακαγιόκο εκτέλεσε τον Σέζνι γράφοντας το 0-1 στο 39’! Η Γιουβέντους απείλησε στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου με απίθανο ανάποδο ψαλίδι του Μάντζουκιτς το οποίο ακολούθησε η επίσης απίθανη επέμβαση του έτοιμου Πέπε Ρέινα.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Μίλαν βασίστηκε πολύ στο 0-1 και την πάτησε. Η Γιουβέντους έβγαινε περισσότερο μπροστά από το πρώτο ημίχρονο και δημιουργούσε ευκαιρίες. Μπορεί καμία από αυτές να μην ήταν ικανή να φέρει την ισοφάριση αλλά ένα λάθος της Μίλαν αρκούσε. Ο Μουσάκιο προέβη σε λάθος μαρκάρισμα εντός περιοχής δίνοντας πέναλτι στην γηπεδούχο. Το πέναλτι εκτέλεσε επιτυχώς ο Ντιμπάλα κάνοντας το 1-1 στο 60’.

Έκτοτε η ομάδα του Γκατούζο έτρεχε για να αρπάξει τη νίκη. Καλύτερη ευκαιρία για τη Μίλαν ήταν η απίθανη εκτέλεση φάουλ του Τσαλχάνογλου που πέρασε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι. Ο κανόνας του ποδοσφαίρου λειτούργησε για ακόμη μια φορά και η Γιουβέντους έκανε αυτό που δεν μπόρεσε να κάνει η Μίλαν γράφοντας το 2-1 στο 84΄με τον Κιν.

Συνθέσεις:

Γιουβέντους: Σέζνι, Μπονούτσι, Ρουγκάνι, Ντε Σίλιο, Μπερναντέσκι, Τσαν, Μπεντακούρ, Άλεξ Σάντρο, Σπινατσόλα, Ντιμπάλα, Μάτζουκιτς.

Μίλαν: Ρέινα, Ρομανιόλι, Μουσάκιο, Καλάμπρια, Ροντρίγκες, Μπακαγιόκο, Τσαλχάνογλου, Κεσιέ, Σούσο, Μπορίνι, Πιόντεκ.