Ο Φαμπρίτσιο Ρομάνο έβγαλε στη φόρα το μυστικό της ρήτρας του Γκιμαράες!
Ρεάλ Μαδρίτης

Μπενζεμά και έχει βρει… ηγέτη ξανά! (vid)

Η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε με 3-0 της Αθλέτικ Μπιλμπάο χάρη στον... φορμαρισμένο Καρίμ Μπενζεμά!

Ο Καρίμ Μπενζεμά ήταν πρωταγωνιστής για μία ακόμη φορά! Οι Μαδριλένοι επικράτησαν εύκολα με 3-0 της Αθλέτικ Μπιλμπάο στο «Μπερναμπέου» και μένουν στο -4 από την Ατλέτικο!

Ο Ζινεντίν Ζιντάν άφησε για μια ακόμη φορά εκτός βασικής ενδεκάδας του Ίσκο και Μπέιλ. Έτσι θέλησε να στείλει μήνυμα στους δύο ποδοσφαιριστές σχετικά με το μέλλον τους. Παρ’όλο αυτά η Ρεάλ έδειξε να βρίσκεται εκτός… τόπου και χρόνου στο πρώτο ημίχρονο.

Η Μπιλμπάο ήταν εξαιρετική αμυντικά, ενώ έριχνε τον ρυθμό του αγώνα, με τους Μαδριλένους να μην μπορούν να βρουν διαδρόμους προς την εστία των Βάσκων. Ενδεικτικό είναι πως στο πρώτο μισό, η ομάδα του Ζιντάν δεν είχε καμία πραγματικά καλή φάση. Έτσι, το 0-0 ήταν δικαιολογημένα και σκορ ημιχρόνου.

Μπενζεμά… ΞΑΝΑ και ΞΑΝΑ

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, οι μερένχες ευτύχησαν να βρουν γκολ. Συγκεκριμένα στο 47′ ο συνήθης ύποπτος, Καρίμ Μπενζεμά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά, μετά από σέντρα του Ασένσιο.

Η Ρεάλ πίεζε για να βρει και άλλο γκολ προκειμένου να κλειδώσει το τρίποντο και τα κατάφερε. Στο 76′ ο Γάλλος επιθετικός βρήκε πάλι δίχτυα με νέα κεφαλιά διαμορφώνοντας το 2-0! Και ενώ όλα έδειχναν πως το σκορ θα μείνει έτσι μέχρι το τέλος, ο Μπενζεμά δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Ο επιθετικός της Ρεάλ σημείωσε χατ-τρικ στο 90′, κάνοντας το 3-0, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ! Με αυτό το γκολ ο Μπενζεμά έφτασε τα 20 στο πρωτάθλημα και τα 29 σε όλες τις διοργανώσεις!