Ντόρτμουντ: Έκανε το καθήκον της, αλλά δεν έφτανε (vid)

Ό,τι χρειαζόταν έκανε η Ντόρτμουντ, που πέρασε με 2-0 από την έδρα της Γκλάντμπαχ, όμως η Μπάγερν δεν της έκανε δώρο και έτσι τερμάτισε δεύτερη.

Η Ντόρτμουντ κέρδισε, αλλά το δώρο από την Μπάγερν δεν ήρθε. Οι Βεστφαλοί επικράτησαν εκτός έδρας με 2-0 της Γκλάντμπαχ για την τελευταία αγωνιστική της Μπουντεσλίγκα. Όμως, αυτό δεν ήταν αρκετό για να της δώσει την κούπα και έτσι πέρασε τη γραμμή του τερματισμού πίσω από τους Βαυαρούς.

Η πρώτη καλή στιγμή του αγώνα ήταν για τους γηπεδούχους. Στο 12ο λεπτό ο Ιμπραχίμα Τραορέ δοκίμασε ένα σουτ από το ύψος της περιοχής, αλλά η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και έφυγε άουτ. Όμως, οι Βεστφαλοί ήταν αυτοί που πήραν το προβάδισμα. Στην τελευταία φάση του ημιχρόνου, ο Ρόις έκανε γύρισμα μέσα στην περιοχή κι ο επερχόμενος Σάντσο με δυνατό σουτ έκανε το 0-1.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν ορεξάτοι το δεύτερο ημίχρονο. Στο 52′ ο Σόμερ μπλόκαρε το δυνατό σουτ του Ρόις. Δύο λεπτά αργότερα, η Ντόρτμουντ βρήκε και δεύτερο γκολ. Μετά από ωραία ανάπτυξη, ο Πούλισιτς γύρισε την μπάλα στον Ρόις κι αυτός με προβολή σημείωσε το 0-2. Στο 62′ η Γκλάντμπαχ προσπάθησε να μειώσει, αλλά το δυνατό σουτ του Ντρμιτς πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Μπούρκι.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, η Ντόρτμουντ τερμάτισε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας με 76 βαθμούς. Από την άλλη πλευρά, η Γκλάντμπαχ τελείωσε το πρωτάθλημα ως 5η με 55.