TIMES: «Προσωπική επιλογή του Κλοπ ο Νούνιες. Άλλον ήθελε η Λίβερπουλ»
Γκουαρντιόλα: «Μην ξεγράφετε ποτέ τη Λίβερπουλ… Εγώ την υπολογίζω!»
Ποιο άγχος; Η Σίτι «καθάρισε» από το πρώτο ημίχρονο την Μπράιτον! (vids)
Βρέθηκε ενεργή βόμβα του Β’ Παγκοσμίου Πολέμου στο γήπεδο της Μάιντς! (pic)
Όταν ο Καστεγιάνος με καρέ τερμάτων έκανε τη Ρεάλ να υποκλιθεί στη Χιρόνα! (vid)
Μίλαν

Μίλαν ήθελες διπλό; Ο Μπελότι είπε Τορί-ΝΟ! (vid)

Τέσσερα λεπτά (72'-76') έφταναν στον Αντρέα Μπελότι να σκοράρει δύο φορές, να φέρει τούμπα το ματς και να δώσει τη νίκη στην Τορίνο με 2-1 κόντρα στη Μίλαν.

Η κακή εικόνα της Μίλαν στη Σέριε Α συνεχίζεται. Η ομάδα του Μάρκο Τζιανπάολο εμφανίστηκε ξανά κατώτερη των περιστάσεων και ηττήθηκε με 2-1 από την Τορίνο. Με ανατροπή μάλιστα. Μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ήταν ο Αντρέα Μπελότι που με 2 γκολ σε 4 λεπτά έφερε τα πάνω κάτω στο παιχνίδι. Αξίζει να σημειωθεί πως αυτή ήταν η δεύτερη σερί ήττα των “Ροσονέρι”.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι και απείλησαν μόλις στο 10ο λεπτό. Ο Χακάν Τσαλχάνογλου έκανε ωραία εκτέλεση φάουλ, αλλά η μπάλα έφυγε ελάχιστα άουτ. Οκτώ λεπτά αργότερα, η Μίλαν άνοιξε το σκορ. Ο Λεάο ανατράπηκε στην περιοχή της Τορίνο και ο Κσιστόφ Πιόντεκ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έκανε το 0-1. Μετά το γκολ, έπεσε ο ρυθμός του αγώνα χωρίς να δημιουργηθεί κάποια άλλη καλή στιγμή μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Ο πανηγυρισμός του Πιόντεκ:

Στο δεύτερο μέρος, η Τορίνο ανέβασε στροφές. Στο 50′ ο Βέρντι απέφυγε ωραία τους αμυντικούς, αλλά το σουτ του σταμάτησε στον Ντοναρούμα. Η απάντηση της Μίλαν ήταν άμεση. Μετά από τέσσερα λεπτά, ο Πιόντεκ βρέθηκε αμαρκάριστος στην αντίπαλη περιοχή, αλλά το σουτ του δεν βρήκε στόχο. Λίγο αργότερα, ήρθε η ώρα για τον Αντρέα Μπελότι να πάρει το όπλο του.

Το πρώτο χτύπημα ήρθε στο 72′. Μετά από ωραία ατομική ενέργεια, ο Ιταλός δοκίμασε το πόδι του από το ύψος της περιοχής και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα για το 1-1, αφού ο Ντοναρούμα δεν κατάφερε να σταματήσει την πορεία της μπάλας. Η ανατροπή ήρθε τέσσερα λεπτά αργότερα. Μετά από μια αναμπουμπούλα στην άμυνα της Μίλαν, η μπάλα στρώθηκε στον Μπελότι κι αυτός με ψαλιδάκι έκανε το 2-1.

Στην τελευταία φάση του ματς, η Μίλαν άγγιξε την ισοφάριση. Όμως, ο Σαλβατόρε Σιρίγκου με ωραία επέμβαση είπε “όχι” στην κεφαλιά του Πιόντεκ και κράτησε τη νίκη για την ομάδα του.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, η Τορίνο είναι στην έκτη θέση του βαθμολογικού πίνακα με 9 βαθμούς σε 5 ματς. Από την άλλη πλευρά, η Μίλαν είναι 13η με 6 βαθμούς.