Τσέλσι: Οι επτά παίκτες που δε θα φορέσουν ξανά τη φανέλα της!
Τζο Κόουλ: «Ο Βιρτς είναι στο ίδιο επίπεδο με τον Μπέλινγχαμ»!
Μπαρτσελόνα: Ο Τσάβι βρήκε τον «μαέστρο» που έψαχνε!
Η Μπάγερν βρήκε τον επόμενο Ντέιβις στην Άρσεναλ!
Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Ο Τεν Χαγκ μίλησε για όλους και για όλα στον Γκάρι Νέβιλ!
Ίντερ

Ίντερ: Έξαλλα πανηγύρια από τους Πρωταθλητές μέσα στο Σαν Σίρο! (vids)

Η Ίντερ κέρδισε τη Μίλαν, κατέκτησε και μαθηματικά το Πρωτάθλημα και οι «Νερατζούρι» ξέσπασαν σε πανηγυρισμούς μετά τη λήξη της αναμέτρησης.

Η Ίντερ φέτος στη Serie A κάνει μία εκπληκτική πορεία, με την ομάδα του Σιμόνε Ιντζάγκι να κυριαρχεί στην Ιταλία και να μην… έχει αντίπαλο. Οι «Νερατζούρι» φιλοξενήθηκαν από τη Μίλαν και φυσικά ήθελαν να κερδίσουν μέσα στην έδρα της… μισητής αντιπάλου, αλλά γνώριζαν πως με την επικράτηση θα «κλείδωναν» και το τρόπαιο.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι από την αρχή του αγώνα και μπόρεσαν τελικά να επικρατήσουν. Μόλις από το 18ο λεπτό κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ, με τον Παβάρντ, μετά από ένα κόρνερ, να βρίσκει τον Ατσέρμπι, και ο τελευταίος δε δυσκολεύτηκε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, αφού ήταν ξεμαρκάριστος. Η Ίντερ σκόραρε και με το… καλημέρα στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Τουράμ να νικάει τον Μενιάν με ένα μακρινό, συρτό πλασέ. Ίντερ

Οι παίκτες της Ίντερ ξεκίνησαν το… πάρτι μετά τη λήξη του ντέρμπι

Η Μίλαν μείωσε στα τελευταία λεπτά με τον Τομόρι αλλά στη συνέχεια οι παίκτες του Πιόλι έπαιξαν με νεύρα και τελικά οι Τεό και Καλάμπρια είδαν την κόκκινη κάρτα, ενώ αποβλήθηκε και ο Ντάμφρις για την Ίντερ, όταν πήγε να υπερασπιστεί τον Λαουτάρο Μαρτίνες. Παρά τα όσα έγιναν στα τελευταία λεπτά, το τελικό αποτέλεσμα και το σκορ δεν άλλαξε, με την Ίντερ να παίρνει τη νίκη και τους τρεις βαθμούς με 1-2.

Όπως ήταν λογικό, μετά τη λήξη του αγώνα οι παίκτες της Ίντερ πανηγύρισαν έξαλλα την κατάκτηση του Πρωταθλήματος με τους οπαδούς τους. Ο Μάρκους Τουράμ έβαλε τη φανέλα του στη σημαία του κόρνερ της Μίλαν και την ύψωσε, ενώ ο Λαουτάρο Μαρτίνες ξέσπασε σε κλάμματα. Θυμίζουμε πως αυτό ήταν το 20ο Πρωτάθλημα της Ίντερ, με τους «Νερατζούρι» να ξεπερνούν τη Μίλαν, η οποία έχει 19 τρόπαια.

Δείτε τους πανηγυρισμούς των παικτών της Ίντερ και το ξέσπασμα του Λαουτάρο Μαρτίνες: